Halina Frąckowiak

Halina Frąckowiak swój debiut miała w 1963 roku. Jej talent od razu został dostrzeżony. W kolejnych latach rozwijała się m.in. w zespołach "Drumlersi" i "ABC". Zdecydowała się jednak na karierę solową, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Do dziś takie piosenki Haliny Frąckowiak, jak "Papierowy księżyc" czy "Mały elf" cieszą się uznaniem słuchaczy.

Imię: Halina Maria

Nazwisko: Frąckowiak

Nazwisko panieńskie: Frąckowiak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 10.04.1947 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka muzyki

Osoby - związki:Artystka weszła w związek małżeński w 1972 roku. Mąż Haliny Frąckowiak, Krzysztof Bukowski, był dokumentalistą oraz reżyserem. Relacja ta trwała jedynie sześć lat i zakończyła się rozwodem w 1978 roku. Później partnerem piosenkarki był politolog Józef Szaniawski. Halina Frąckowiak miała z nim jedno dziecko.

Rodzice: Zdzisław Frąckowiak i Zofia Frąckowiak

Dzieci: syn Filip Frąckowiak (ur. 04.12.1980 r.)

Rodzeństwo: brat

BIO: Hanna Frąckowiak urodziła się w Poznaniu. Bardzo szybko zaistniała w świecie muzyki. W 1963 roku, mając zaledwie 16 lat, została jedną z laureatek "Złotej Dziesiątki" podczas szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów.Początkowo tworzyła muzykę w zespołach. Należała do takich grup, jak "Tarpany", "Drumlersi" czy "ABC". Stworzyła z nimi wiele swoich przebojów. Mimo to postawiła ostatecznie na karierę solową. Rozpoczęła ją w 1972 roku. Dawała wówczas koncerty nie tylko w kraju, lecz także na zagranicznych festiwalach, m.in. w Dreźnie oraz Belgradzie. W tym czasie została laureatką wielu plebiscytów.Przez lata Halina Frąckowiak wylansowała mnóstwo przebojów. Jej talent i działalność artystyczną doceniała nie tylko publiczność, lecz także krytycy. Skutkowało to tym, że już w 1993 roku na opolskim festiwalu otrzymała Złotą Płytę za całokształt twórczości.Poza tworzeniem muzyki Halina Frąckowiak była bardzo zaangażowana w popularyzowanie pamięci o innej znanej wokalistce - tragicznie zmarłej Annie Jantar. Zadedykowała jej piosenkę, brała udział w poświęconych jej koncertach, a także należała do honorowego Klubu Muzycznego jej imienia.W życiu prywatnym Halina Frąckowiak przez wiele lat była związana z Józefem Szaniawskim, z którym ma syna. W 1990 roku artystka uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Nie powstrzymało jej to jednak przed kontynuowaniem kariery w branży rozrywkowej. Z kolei w 2010 roku zaangażowała się nieco w politykę. Dołączyła do komitetu popierającego kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta.

Znana z: wykonywania popularnych utworów muzycznych. Halina Frąckowiak zasłynęła takimi piosenkami, jak m.in.: "Papierowy księżyc", "Mały elf", "Napisz, proszę", "Serca gwiazd", "Za mną nie oglądaj się", "Bądź gotowy dziś do drogi" czy "Atlantydo, żyj wiecznie".

Funkcja w filmie:
  • aktorka w etiudzie szkolnej "Julia" (1974);
  • aktorka w filmie "Cień tamtej wiosny" (1974);
  • aktorka w spektaklu telewizyjnym "Osaczony" (1976).


  • Płyty:Halina Frąckowiak nagrała kilka studyjnych albumów solowych. Były to: - "Idę" (1974); - "Geira", we współpracy z zespołem "SBB" (1977); - "Ogród Luizy" (1981); - "Serca gwiazd: (1983); - Halina Frąckowiak" (1987); - "Przystanek bez drogowskazu... Garaże gwiazd" (2005).Piosenkarka wypuściła też m.in. dwie płyty z zespołem "ABC". Oprócz tego pod jej nazwiskiem wydano sześć składanek: "Dawne i nowe przeboje" w 1992 roku, "Antologia" w 1998 roku, "Bądź gotowy do drogi" w 1998 roku, "Platynowa kolekcja, Złote przeboje" w 1999 roku, "Złota kolekcja - Mały Elf" w 2000 roku oraz "Jubileusz. 50 piosenek na 50-lecie" w 2013 roku.

    Książki: brak

    Nagrody (wybrane wyróżnienia):nagroda PRiTV na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1969 roku;nagroda Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku;odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" w 1979 roku;nagroda przyznana przez opolskiego prezydenta za wybitne osiągnięcia związane z wykonywaniem muzyki w 1988 roku;nagroda "Prometeusz" w 1995 roku;Złoty Krzyż Zasługi w 2013 roku;Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2016 roku;Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2018 roku;nagroda "Drzwi do Wolności" na 10. edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni w 2018 roku;medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości w 2019 roku.

    Link Instagram: @halinafrackowiak_official


    Link FB: @FrackowiakHalina
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index