Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

Reklama

Niestety częstym zjawiskiem jest przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez przeprowadzenia stosownych badań, a wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wysokie. Oto najczęściej występujące dolegliwości.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest przyrost wagi. Tycie po tabletkach wynika z tego, że pigułki mogą zwiększać apetyt. Dlatego – zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych – dobrze jest zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymujący się nieposkromiony apetyt na duże porcje i na słodycze świadczy o tym, że tabletki zostały źle dobrane. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych może być także wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Wówczas przyrost wagi nie jest wielki, ale może być odczuwalne uczucie spuchnięcia.

Złe samopoczucie, plamienie i kłopoty z układem krążenia - możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą niepokoić zwłaszcza na początku, np. gdy oprócz normalnego krwawienia z odstawienia występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu. Częstymi dolegliwościami kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są bóle brzucha i głowy, a nawet migreny. Tabletki antykoncepcyjne negatywnie wpływają też na układ krążenia. Ich zażywanie może wywołać nawet chorobę niedokrwienną serca, ale częściej występuje zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz powiększenie żylaków.

Zobacz także

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych w kontekście psychiki

Spadek libido, czyli brak ochoty na seks, jest niezwykle częstym skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Może wiązać się on ze spadkiem nastroju czy nawet depresją, które także bywają wynikiem zażywania pigułek. Równie dobrze może wynikać z dyskomfortu odczuwanego podczas współżycia z powodu zbyt suchej i cienkiej błony śluzowej. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne mogą bardzo dotkliwie odczuwać skutki uboczne w sferze psychiki, zwłaszcza gdy już wcześniej borykały się z depresją czy innymi zaburzeniami. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy dobór pigułek, a w razie braku poprawy – zmiana metody antykoncepcji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama