Udany związek wymaga przestrzeni do rozwoju dla obu partnerów. Kolejne etapy związku przynoszą ze sobą wyzwania, które w naturalny sposób to umożliwiają, jednak nie zawsze witane są z radością. W takich chwilach warto zastanowić się, co to jest miłość.

Reklama

Część ludzi ją jako romantyczne uczucie lub niezwykłą bliskość, podczas gdy inni jako gotowość do poświęceń. Okazuje się jednak, że prawdziwa miłość potrzebuje tego wszystkiego.

Psychologia miłości opisuje podstawowe etapy związku

Zobacz także

Psychologia miłości twierdzi, że związek opiera się na trzech podstawowych składnikach – intymności (bliskości), namiętności i zaangażowaniu. Na samym początku kluczową rolę gra namiętność, która przynosi ze sobą romantyczne doznania i scala dwoje ludzi, żeby mogli poznać się na tyle, aby powiązała ich też intymność. Zaangażowanie z czasem trwania związku najczęściej staje się coraz silniejsze, gdyż dwoje ludzi zaczynają łączyć konkretne zobowiązania, takie jak wspólne mieszkanie i obowiązki, sformalizowanie związku czy posiadanie dzieci.

Co to jest miłość?

Ludzie miewają rozbieżne koncepcje miłości, często dlatego, że nadmiernie skupiają się tylko na jednym z jej składników. Niektórzy postrzegają ją tylko w kategoriach namiętności, podczas gdy inni skupiają się na woli bycia razem i wysiłku wkładanym w jej pielęgnację. Warto jednak pamiętać, że na różnych etapach związku inne cechy miłości pozwalają na wspólne przetrwanie trudności.

Jak udany związek radzi sobie z wyzwaniami?

Większość trudnych wydarzeń w życiu i wyzwań można postrzegać dwojako. Albo mogą one być źródłem bardzo silnego stresu i wpływać destrukcyjnie na człowieka, albo być okazją do rozwoju. Udany związek wspiera postrzeganie trudności jako wyzwań, które pozwalają mu się rozwijać, a partnerom zbliżać do siebie. Aby tak się stało, konieczne jest jednak współpraca, empatia i wzajemne udzielanie sobie wsparcia.

Pewne wyzwania pojawią się w sposób naturalny i są doskonałą okazją do tego, aby nauczyć się jak wspólnie pokonywać trudności, tak aby zbliżało to partnerów do siebie, zamiast niszczyć związek. Dzięki temu o wiele łatwiej na późniejszych etapach zdecydować się takie wyzwania, jak choćby powiększenie rodziny.

Związki potrzebują wyzwań

Reklama

Trwanie bez końca w romantycznym i przesyconym namiętnością związku jest niemożliwe – z czasem początkowy ogień przygasa. Związki, które w tym czasie podejmują różne wyzwania mają większą okazję na rozwinięcie głębokiej intymności między partnerami, a także zwiększenie zaangażowania, co uczyni ich relację bardziej udaną, szczęśliwą i trwałą.

Reklama
Reklama
Reklama