Szantaż emocjonalny to presja psychiczna wywierana przez najbliższe osoby – rodziców, partnera, rodzeństwo. Szantażysta emocjonalny (kat) nie uznaje odpowiedzi „nie”, dlatego tak długo nalega, aż druga strona (ofiara) zgodzi się spełnić jego życzenie.

Reklama

Osoba stosująca presję psychiczną nie przestaje się nad sobą użalać (otoczenie często nazywa takich ludzi „ofiarami losu”). Szantażysta emocjonalny to człowiek zapatrzony jedynie w siebie, egocentryk.

Szantaż emocjonalny – typowe sformułowania

Osoba, która stosuje szantaż emocjonalny posługuje się następującymi sformułowaniami:

„Jeżeli naprawdę mnie kochasz, to (...)”;

Zobacz także

„Jeżeli nie chcesz, żebyśmy się rozstali, to (...)”;

„Ja świata poza tobą nie widzę, a ty (...)”;

„To ja bym wszystko dla ciebie zrobił, a ty (….)”;

„Całe życie ci poświęciłam, a ty (...)”.

Jeżeli ulegniesz, spotkasz się z pozytywnym odbiorem, jeśli jednak odmówisz szantażysta nie przestanie cię dręczyć.

Skutki szantażu emocjonalnego

Osoba, która wykorzystuje szantaż emocjonalny często osiąga swój cel, kosztem szczęścia najbliższego otoczenia, np. dziecko studiuje kierunek zupełnie niepowiązany z jego zainteresowaniami, żeby tylko uszczęśliwić matkę. W efekcie obydwoje są nieszczęśliwi – dziecko męczy się na wykładach, nie chce wiązać z daną dziedziną przyszłości, wskutek czego matka dalej jest niezadowolona. Jeśli decydujesz się na trwanie w związku tylko dlatego, że partner straszy cię, że popełni samobójstwo, to obydwoje cierpicie – będziesz dawała /dawał mu / jej odczuć, że jest dla ciebie ciężarem.

Jeżeli widzisz, że osoba, w której się zauroczyłeś/zauroczyłaś regularnie nie liczy się z twoim zdaniem i stosuje groźby, nie usprawiedliwiaj jej – im wcześniej zerwiesz tę relację, tym lepiej. Toksyczne uczucie nie daje szczęścia.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama