Polacy żyją coraz dłużej, ale wciąż krócej niż Niemcy, Amerykanie i Albańczycy

Średnia wieku
Fot. © Syda Productions/Fotolia.com

Średnia długość życia ludzi jest najwyższa w krajach europejskich i Ameryce Północnej. W porównaniu do innych państw, Polska wypada w tej statystyce przeciętnie. Ze średnią nieco ponad 77 lat, nasz kraj lokuje się w pierwszej połowie stawki.

 

Dane o długości życia mają znaczenie nie tylko statystyczne. W Polsce są one podstawą do wyliczenia emerytury – w dniu przejścia na emeryturę wartość świadczenia zostaje podzielona przez uśrednioną liczbę lat dalszego trwania życia.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Muffinki wielkanocne

Średnia długość życia na świecie: najdłużej żyje się w Monako i Japonii, najkrócej w Czadzie

Średnia długość życia na świecie jest bardzo zróżnicowana. Rozbieżność pomiędzy krajami rozwiniętymi a niektórymi państwami afrykańskimi wynosi nawet 40 lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Monako. Mężczyźni w tym małym kraju dożywają średnio 86 lat, a kobiety nawet 94. Na drugim biegunie znajduje się Czad. Średnia długość życia w tym kraju dla obu płci nie dochodzi nawet do 50 lat. Jeśli chodzi o podział na kontynenty, najdłużej żyje się w Europie. Mieszkańcy Włoch, Islandii, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Norwegii żyją statystycznie ponad 80 lat. Podobnie wygląda sytuacja w Ameryce Północnej. Obywatele Stanów Zjednoczonych żyją średnio 79 lat, a Kanadyjczycy 82 lata.

Średnia długość życia w Polsce: najdłużej żyją kobiety, mieszkańcy miast i osoby wykształcone

Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że średnia długość życia w Polsce wynosi dokładnie 77,4 lat. Najdłużej żyje się w województwie małopolskim (średnio 78,75 lat), a najkrócej w łódzkim (75,92 lat). Mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Gdańsk i Wrocław żyją statystycznie o rok dłużej niż osoby zamieszkujące miasta o populacji do 5 tysięcy i wsie. Wpływ na długość życia w Polsce ma nie tylko miejsce zamieszkania, ale też płeć. Polki żyją średnio aż 8 lat dłużej od Polaków. Duże znaczenie ma także poziom wykształcenia. Osoby z dyplomem ukończenia wyższej uczelni żyją według statystyk o 14 lat dłużej niż absolwenci szkoły podstawowej.

Średnia długość życia w Polsce wydłuża się, ale wciąż jest niższa niż w Europie Zachodniej

Statystyki GUS pokazują, że średnia długość życia w Polsce wydłuża się z każdym rokiem, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. W latach 2001-2013 długość życia Polaków wzrosła aż o 7 lat (z 66 do 73 lat). Tempo wydłużenia życia Polek jest znacznie wolniejsze i w skali 12 miesięcy wynosi tylko 0,1 roku życia. Według obliczeń specjalistów, pod względem długości życia dogonimy Europę Zachodnią dopiero za około 30 lat. W tej chwili żyjemy średnio 5 lat krócej od Szwajcarów, 4 lata od Holendrów i 3 lata od Niemców. Wyprzedza nas też Słowenia, Czechy i Albania.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady