Na czym polega psychodrama? Przebieg, techniki i zalety

uczestnicy terapii grupowej
Fot. ©Photographee.eu/Fotolia.com

Psychodrama jest formą terapii, która łączy w sobie wiedzę psychologiczną z odgrywaniem ról. W tej formie pomocy wykorzystuje się techniki dramy, zamiany ról, lustra czy pustego krzesła. Dzięki psychodramie można poruszać poważne trudności psychiczne w bezpiecznych warunkach.

Psychodramę stworzył Jacob L. Moreno, który rozpoczął swoją przygodę z terapią poprzez teatr improwizacji, gdzie odgrywano spontaniczne role. Ta forma psychoterapii jest zwykle przeprowadzana w grupach, jednak jej elementy stosuje się też w sesjach indywidualnych (monodrama).

Czym jest psychodrama?

Psychodrama jest formą pracy terapeutycznej, w której wykorzystuje się potencjał znajdujący się w odgrywaniu ról. Jest to połączenie klasycznej psychoterapii z elementami dramy i teatru. Za jej pomocą pracuje się na uczuciach i doświadczeniach pacjenta na poziomie świadomym. Z biegiem czasu jednak coraz bardziej ujawniają się mechanizmy z pola nieświadomości.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.p l- Quesadilla

Jak przebiega proces psychodramy?

Na wstępie pacjent (protagonista) prezentuje problem, który utrudnia mu życie. Przedstawia go z pomocą innych członków grupy, którzy mogą odegrać osoby zaangażowane w jego konflikt. W psychodramie pacjenci wspólnie z terapeutą określają ogólny scenariusz, za pomocą którego wizualnie zaprezentują dany problem. Na wstępie wykonuje się różne ćwiczenia rozgrzewkowe, które ułatwiają zaangażowanie się w odgrywanie ról (często są to zajęcia ruchowe lub pantomima). W kolejnym etapie osoby odgrywają sedno problemu przedstawionego przez pacjenta. W każdym momencie psychoterapeuta może przerywać fabułę, aby spojrzeć na scenariusz z innego punktu widzenia. Niekiedy pacjent nie jest w stanie odegrać pewnych ról. Wtedy to inni uczestnicy terapii mogą wejść w jego sytuację i pomóc mu przejść dalej. Na ostatnim etapie omawia się odegraną scenę, a wszyscy dzielą się informacjami zwrotnymi. Każdy opowiada o uczuciach, jakie dane doświadczenie w nim wywołało, co jest pomocne zarówno protagoniście, jak i pozostałym członkom grupy.

Techniki stosowane w psychodramie

Popularną techniką stosowaną w psychodramie jest dublowanie, które polega na powtarzaniu wypowiedzi protagonisty. Aby zachować efekt lustra, terapeuta przyjmuje też jego postawę i ton głosu. Dzięki temu protagonista widzi jak jest postrzegany w oczach innych.

Zamiana ról polega na utożsamieniu się z osobą, przedmiotem lub częścią samego siebie. Ta technika umożliwia spojrzenie na problem z innego punktu widzenia oraz zrozumienie innych osób, których zachowanie często wydaje się niezrozumiałe.

Puste krzesło jest techniką, za pomocą której można wyrazić niewypowiedziane nigdy uczucia w stosunku do innych. Zadanie polega na wyobrażeniu sobie przez pacjenta, że na pustym krześle naprzeciwko niego siedzi ktoś ważny z jego życia. Jest on zachęcany przez terapeutę do prowadzenia rozmowy z tą postacią oraz zajmowania jej miejsca, aby pełnić też jej rolę w dialogu.

Zalety stosowania psychodramy

Największą zaletą psychodramy jest praca w bezpiecznych warunkach z trudnymi doświadczeniami życiowymi. Pacjent nie tylko odgrywa sceny ze swojego życia, ale też wchodzi w rolę swoich oprawców, gra swoje sumienie czy różne aspekty swojej osobowości. Ta forma terapii pobudza klientów do stawiania czoła ciężkim wydarzeniom z przeszłości, które odbijają się na ich obecnym życiu. Takie doświadczenie ułatwia życie oraz wyzwala pozytywne emocje. Psychodrama jest też szansą na odbudowanie relacji z osobami z przeszłości i wybaczenie im wyrządzonych krzywd. Co więcej, ta forma terapii umożliwia również osiągnięcie stanu oczyszczenia, które prowadzi do obniżenia lęku czy niepokoju.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady