Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie.

Reklama

Po co się kłócić w dobrym związku

Kłótnie są nieuniknione i istotne dla związku, gdyż dzięki nim uświadamiamy sobie, że zależy nam na relacji i chcemy zmiany, a partner nie jest nam obojętny. Problematyczne jest jednak określenie, kto wygrał daną bitwę, bo aby związek na niej skorzystał, nastąpił rozwój i pogłębienie bliskości, rozwiązanie musi satysfakcjonować obie strony. Krokiem do rozpadu relacji jest brak komunikacji i negowanie istnienia problemu, dlatego tak ważne jest mówienie o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach w sposób umiejętny i odważny.

Jak skutecznie kłócić się w związku

Jeśli ukochany czy ukochana nie chce rozmawiać od razu, trzeba pozwolić mu i sobie na ochłonięcie, dać szansę, gdy emocje nieco opadną. Unikamy pretensji, upokorzeń, wyzwisk, agresji, nie nakręcamy spirali gniewu i nie ranimy się wzajemnie. Zachowanie pasywne również rodzi problem, gdyż tłumione napięcie wywołuje frustrację i ucierpieć może inny niewinny człowiek. Większość osób uważa, że spokojna rozmowa to klucz do rozwiązania problemu, jednak w praktyce techniki radzenia sobie w tej trudnej sytuacji są inne: podnosimy głos, krzyczymy, udajemy, że nic się nie dzieje, obrażamy się, stosujemy przemoc bądź rzucamy przedmiotami. W trakcie kłótni pamiętaj, aby:

  • unikać świadków;
  • panować nad tonem głosu;
  • mieć dystans i rozróżniać wagę spraw, unikać zbytniej szczerości i uogólnień typu „Jesteś niemiłą osobą”, „Nigdy nic nie rozumiesz”;
  • próbować zrozumieć racje drugiej strony;
  • używać „ja” zamiast „ty”(„Jest mi przykro, bo znów sprzątam sama” zamiast: „Ty znów nie sprzątasz!”); nie krytykować partnera, tylko jego zachowania;
  • traktować się z szacunkiem, nie wchodzić partnerowi w słowo, nie przerywać;
  • pamiętać o kompromisie i ustępstwach, nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich;
  • pamiętać o przeprosinach, gdy przeholujesz.

Dodatkowo pamiętaj, że mężczyzna niczego sam się nie domyśli, trzeba mu wyraźnie komunikować o konkretach, złych zachowaniach i emocjach na bieżąco, okazać serdeczność, wyrozumiałość, podsunąć gotowe rozwiązanie i podawać fakty.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama