Czy miłość to wszystko, czego potrzeba, żeby stworzyć udany związek?

Kobieta przytula swojego męża, który przygotowuje śniadanie.
Fot. ©Kar Tr/stock.adobe.com

Wiele osób uważa, że podstawowym warunkiem stworzenia szczęśliwego związku jest prawdziwa miłość. Z tego powodu przy pierwszych oznakach, że pojawia się kryzys w związku, niektóre pary poddają w wątpliwość siłę łączącego ich uczucia. Może jednak być tak, że udany związek potrzebuje trochę więcej niż sama miłość.

 

Równie ważna jest empatia, wspólne wartości i chęć bycia z drugą osobą. Razem z miłością, tworzą podwaliny dobrego związku.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić ciasto na pierogi

 

Prawdziwa miłość a etapy związku

 

Miłość składa się z trzech głównych składowych – zakochania, bliskości i zaangażowania. Z prawdziwą miłością często utożsamia się pierwszy, romantyczny etap związku, zapominając, że dojrzały związek opiera się też o wspólne zobowiązania czy wyjątkową intymność, której nie dzieli z nikim innym. Zakładając, że jakaś prawdziwa miłość istnieje, jej obraz może być daleki od romantycznej i upojnej wizji hollywoodzkich filmów. Być może więcej w niej bliskości z drugim człowiekiem niż wielkich uniesień.

 

Prawdziwa miłość a konflikty wartości

 

Zdarza się, że niektóre pary, mimo wielkiej siły uczucia, które jest między nimi, nie dogadują się dobrze. Wcale nie musi chodzić wówczas o to, że ich miłość nie jest prawdziwa. Może być też tak, że mają zupełnie inne oczekiwania od życia, potrzeby, plany, wierzą w co innego i co innego jest dla nich ważne. Bardzo często trudno jest pogodzić te wszystkie elementy w taki sposób, żeby stworzyć stabilny i udany związek. W takich wypadkach nawet prawdziwa miłość to może być za mało.

 

Prawdziwa miłość a empatia i bycie dla drugiej osoby

 

Prawdziwa miłość nie powinna się kończyć na silnych emocjach odczuwanych w środku, ale być też odczuwana na zewnątrz. Bez empatii, ciepła, wyrozumiałości, otwartości i gotowości do wzajemnego wspierania się żaden związek nie może być szczęśliwy. Podobnie w przypadku, gdy jednemu z partnerów brak czasu dla drugiego. Nie wystarczy więc, żeby prawdziwa miłość po prostu istniała – ona musi też z siebie coś dawać.

 

Czy prawdziwa miłość wystarczy, żeby stworzyć szczęśliwy związek?

 

Obrońcy mitu prawdziwej miłości twierdzą, że ona istnieje i jest wystarczająca, żeby stworzyć udany związek. Dzieje się tak dlatego ponieważ z samej swojej definicji sprawia ona, że ludzie zachowują się w związkach w najlepszy możliwy sposób. Jest to jednak wizja wyjątkowo krzywdząca ludzi, którzy darzą się silnymi uczuciami, a mimo to mają trudności. Może więc należy uważać, że każda miłość jest prawdziwa, choć nie zawsze ma szansę przetrwać.

 

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje