Zdrowotne właściwości kapusty kiszonej warto docenić zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy brakuje świeżych, regionalnych warzyw. Kiszona kapusta to bogactwo witaminy B12, B6, C i PP, a także cynku, żelaza, potasu i magnezu. Swoje menu o kiszoną kapustę powinny koniecznie wzbogacić osoby na diecie odchudzającej, ponieważ jest to naturalne źródło błonnika. Kiszona kapusta zawiera fitoncydy i bakteriocyny, które działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.

Reklama

Powody, dla których warto jeść kapustę kiszoną

Kapusta kiszona to warzywo bardzo niskokaloryczne – w 100 gramach ma tylko 16 kalorii. Oprócz niskiej wartości kalorycznej, kapustę kiszoną warto włączyć do diety z wielu innych powodów, mianowicie:

Kiszona kapusta – składnik tradycyjnych polskich dań

Kiszona kapusta jest niezbędna, żeby wykonać tradycyjne polskie dania, takie jak bigos, krokiety, pierogi z nadzieniem z kapusty i grzybów czy kapuśniak. Kapustę można jeść jako surówkę do ziemniaków. Bardzo zdrowy jest sok z kiszonej kapusty, który warto pić regularnie, aby wzmocnić odporność, oczyścić organizm z toksyn, pozbyć się kaszlu czy wyleczyć kaca.

Kapusta kiszona, oprócz walorów zdrowotnych i smakowych, ma również inne zalety, m. in. jest produktem regionalnym oraz długoterminowym (nie psuje się szybko i nie wymaga dodatku konserwantów).

Zobacz także

Kapusty kiszonej nie powinny jeść osoby z problemami żołądkowymi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama