Pluskwica pomaga łagodzić objawy menopauzy, pobudzając wydzielanie hormonów żeńskich. Należy uważać z jej stosowaniem, bo pluskwica zmniejsza lub niweluje skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Reklama

Pluskwica groniasta, nazywana inaczej świecznicą, została doceniona już przez Indian. Już wtedy była wykorzystywana przy różnych kobiecych dolegliwościach oraz przy porodach. Nie bez przyczyny niemiecka nazwa pluskwicy oznacza korzeń kobiet. Świecznica jest doskonałym antidotum dla kobiet zmagających się z menopauzą i jej efektami ubocznymi. Pluskwica początkowo rosła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, teraz można ją znaleźć również w Europie oraz Azji.

Pluskwica rośnie na wysokość 1,5 metra. Ma czarne łodygi i kremowe, pierzaste, intensywnie pachnące kwiaty. Świecznica nie jest rośliną uprawianą, zdarza się to bardzo rzadko. Zazwyczaj rośnie naturalnie, na glebach suchych lub mokrych. Lubi zarówno cień, jak i słońce. Kiedy nasiona świecznicy dojrzeją, zbiera się jej korzeń – ususzony jest składnikiem leczniczym pluskwicy.

Zobacz także

Pluskwica jest głównym składnikiem leków aptecznych wspomagających walkę z menopauzą. Zamiast kupować leki, można takie lekarstwo przygotować samemu. Wystarczy zalać łyżeczkę ususzonego korzenia świecznicy szklanką wody i odstawić na około pół godziny. Po tym czasie powstaje gotowy do spożycia leczniczy wywar. Aby zauważyć efekty leczenia świecznicą, należy poczekać do trzech tygodni. Przy leczeniu pluskwicą należy pamiętać, aby nie przekraczać dozwolonej dziennej dawki, czyli 5 gramów.

Lecznicze właściwości pluskwicy groniastej

Izoflawony oraz tri-terpeny są związkami odpowiedzialnymi za złagodzenie objawów klimakterium, zawiera także glikozydy gorczycowe, kwas salicylowy, substancje poudzające estrogeny oraz ściągający kwas taninowy.

Na jakie dolegliwości pomaga pluskwica groniasta?

  • pomaga na wzdęcia;
  • zwalcza bóle stawów i mięśni;
  • łagodzi lub niweluje objawy menopauzy, np. uderzenia gorąca;
  • łagodzi objawy miesiączki;
  • działa rozkurczowo i przeciwzapalnie;
  • pomocna przy napadach kaszlu;
  • stosowana w leczeniu reumatyzmu;
  • pobudza wydzielanie hormonów żeńskich.
Reklama

Działania niepożądane przy przyjmowaniu pluskwicy

Przyjmowanie pluskwicy w nadmiarze może skutkować pojawieniem się nudności, dyspepsji, wymiotów i bólu głowy. W przypadku przedawkowania świecznicy przez kobiety ciężarne mogą pojawić się skurcze macicy, istnieje nawet możliwość poronienia. Nie zaleca się stosowania pluskwicy osobom mającym problemy z wątrobą. Świecznica może spowodować wtedy zmęczenie, bóle żołądka czy zżółknięcie skóry. Produkty z pluskawicy mogą także zmniejszyć bądź całkowicie zredukować działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Reklama
Reklama
Reklama