Zioła moczopędne zwiększają ilość wydalanego moczu. Dzięki temu pozbywamy się z organizmu toksyn. Aby oczyścić organizm, można przyjmować apteczne leki działające moczopędnie, jednak lepiej stosować własnoręcznie przyrządzone domowe herbaty moczopędne.

Reklama

Herbatki z moczopędnych ziół przeważają nad lekami aptecznymi, bo są naturalne i nie powodują wypłukiwania elektrolitów z organizmu.

Zioła moczopędne: działanie

Oprócz wypłukiwania toksyn, zioła działające moczopędnie zapobiegają zatrzymywaniu się wody w organizmie – usuwają tym samym obrzęki. Mają właściwości oczyszczające, a dodatkowo pomagają wydalić z organizmu piasek nerkowy i zmniejszają ciśnienie krwi.

Przy jakich dolegliwościach zaleca się stosowanie herbat moczopędnych?

Choroby, przy których zaleca się stosowanie herbat moczopędnych:

Zobacz także
  • rwa kulszowa,
  • zapalenie pęcherza,
  • zapalenie prostaty,
  • kamica nerkowa,
  • infekcje dróg moczowych.

Jakie zioła działają moczopędnie?

Zioła działające moczopędnie:

skrzyp polny – oprócz działania moczopędnego, skrzyp zwalcza obrzęki powstałe w wyniku zatrzymywania się wody w organizmie. Jest także dobry na poprawę kondycji włosów i paznokci;

pokrzywa – pomaga pozbyć się chlorku i mocznika z organizmu, a także usuwa stany zapalne układu moczowego;

krwawnik pospolity – obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie;

brzoza brodawkowata – dzięki zawartym flawonoidom oraz garbnikom działa oczyszczająco, ma również działanie przeciwzapalne. Z brzozy można zrobić herbatę albo sok brzozowy;

jałowiec – pomocny przy kamicy nerkowej i przy trudnościach z oddawaniem moczu. Podobnie jak brzoza, zawiera drogocenne flawonoidy;

mniszek lekarski – dzięki dużej zawartości potasu pomaga uzupełnić niedobory elektrolitów.

Przepis na ziołowe herbatki moczopędne

Herbatkę ziołową działającą moczopędnie można przyrządzić w bardzo prosty sposób: wystarczy zalać szklanką wrzątku łyżeczkę wybranych ususzonych ziół, po czym odstawić do naparzenia na około 10 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa. Dla poprawy smaku herbatę można posłodzić łyżeczką miodu. Słodzenie cukrem jest niewskazane.

Zaleca się picie nie więcej niż cztery filiżanki ziół moczopędnych dziennie. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennej dozwolonej dawki, w przeciwnym razie mogą pojawić się nudności i biegunka, herbata może spowodować także odwodnienie organizmu.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama