Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Reklama

Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych.

Funkcje testosteronu w organizmie kobiety

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi. zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada.

Badanie testosteronu u kobiet – normy

Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę.

Zobacz także

Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet

Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być:

Jak leczy się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet

Zanim rozpocznie się leczenie, należy dokładnie rozpoznać przyczynę, której objawem jest nadmiar testosteronu. Może on być jednym z objawów m.in. zespołu policystycznych jajników (PCOS), nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy, cukrzycy, obecności guza na jajniku, zespołu Conna, wrodzonego przerostu nadnerczy i chorób tarczycy. Każde z tych schorzeń wymaga innej terapii. Nadmiar testosteronu lub niedobór estrogenów najczęściej leczy się za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Trudniejsze przypadki mogą wymagać podawania leków sterydowych, np. deksametazonu, prednizonu i spironolaktonu albo metforminu, który stosuje się też w leczeniu cukrzycy typu 2.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama