Rzucanie palenia w ciąży dla zdrowia dziecka

ciężarna z papierosem
Fot. © highwaystarz/Fotolia.com

Nikotyna i chemikalia oraz substancje smoliste zawarte w papierosach są szkodliwe nie tylko dla ciężarnej, ale i dla płodu. Dlatego dla zdrowia malca ważne jest, by matka w ciąży rzuciła palenie. Niektóre kobiety potrafią zrobić to z dnia na dzień, gdy tylko dowiedzą się o swym odmiennym stanie. Zdecydowana większość musi spróbować innych metod odejścia od nałogu.

Rzucanie palenia w ciąży z dnia na dzień

Kobieta silnie uzależniona nie jest w stanie rzucić palenia w ciąży z dnia na dzień. Inaczej jest z tymi ciężarnymi, które paliły zazwyczaj niewiele albo okazjonalnie. Są one w stanie pozbyć się ostatniej paczki papierosów i zwyczajnie nie palić. Przeważnie nie wiąże się to z dużym stresem, zwłaszcza gdy decyzja jest w pełni świadoma, a konsekwencje palenia w ciąży dobrze znane.

Stopniowe rzucanie palenia w ciąży

Ciężarne, które są silnie uzależnione, mogą mieć problem z rzuceniem palenia w ciąży. Jednak dobro dziecka powinno skłonić je chociaż do podjęcia takiej próby. Rzucanie palenia w ciąży u osób silnie uzależnionych może powodować duży stres i wywoływać syndrom odstawienia. Przez to kobieta może być drażliwa, odczuwać niepokój, lęk, mieć trudności z koncentracją i objawy depresji. Radykalna rezygnacja z papierosów może w takich przypadkach nie być wskazana. Metodą, której warto spróbować, jest stopniowe rzucanie palenia w ciąży. Najlepiej jeśli potrwa ono około tygodnia, wtedy jeszcze nie zaszkodzi zbyt mocno dziecku. Każdy dzień to nowy etap, na którym liczba wypalanych papierosów powinna spadać.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zupa solianka

Zamienniki a rzucanie palenia w ciąży

Chociaż mniej szkodliwe od papierosów, plastry, spray czy gumy z nikotyną powinny być rozwiązaniem tylko przejściowym. Jeśli ani z dnia na dzień, ani nawet stopniowo kobieta nie jest w stanie rzucić palenia w ciąży, powinna sięgnąć po zamienniki. Szczególnie jednak należy uważać z lekami wspomagającymi rzucanie palenia dostępnymi bez recepty, ponieważ większość z nich nie może być przyjmowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje