Jaka ilość krwi krąży w twoich żyłach?

 w przebiegu anemii
Fot. © adimas/Fotolia.com

Ilość krwi w organizmie człowieka to średnio od 5 do 7 litrów. Niezbyt obfita menstruacja ani regularne oddawanie krwi nie są w stanie zagrozić ludzkiemu zdrowiu, gdyż ubytki krwi są uzupełniane.

 

Krew transportuje tlen oraz substancje odżywcze. Pełni również funkcje ochronne i dzięki krążącym w niej substancjom zapewnia łączność międzyustrojową.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: pączki z ziemniakami

Ilość krwi w organizmie

Różna objętość krwi w ludzkim organizmie jest wynikiem wagi, płci i rasy. Szacując średnią zawartość krwi w ciele, zakłada się, że na 1 kilogram masy ciała przypada 80 miligramów krwi. Człowiek posiada więc średnio od 5 do 7 litrów krwi, która składa się z płynnego osocza oraz czerwonych, białych i płytkowych krwinek.

Ile czerwonych i białych krwinek oraz trombocytów ma człowiek

Czerwone krwinki (erytrocyty) są podstawowym składnikiem krwi, odpowiedzialnym za transport tlenu do poszczególnych tkanek oraz odprowadzanie dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Liczba erytrocytów jest jednym ze wskaźników do rozpoznawania niedokrwistości (anemii) lub nadkrwistości. Dorosła kobieta powinna mieć 4,2-5,4 miliona czerwonych krwinek/μl, natomiast mężczyzna 4,7-6,2 mln//μl. Ponadto człowiek ma 4-10 mln/μl białych krwinek (leukocytów), a także 150-350 tysięcy/μl trombocytów (płytek krwi).

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne i wpływa na objętość krwi

W trakcie oddawania krwi nie można zarazić się żadną chorobą, gdyż używany sprzęt jest wyłącznie jednorazowego użytku. Jednorazowo pobrane zostaje 450 ml krwi, co stanowi jedynie niewielki odsetek krążącego w żyłach płynu. Ubytek zostaje szybko uzupełniony i nie istnieje żadne zagrożenie dla zdrowia.

Ile krwi traci się podczas okresu

Jak sprawdzić, czy miesiączka nie jest zbyt obfita i groźna dla zdrowia? Ciężko ocenić obiektywnie ilość utraconej krwi. W trakcie przeciętnego okresu, który trwa 4-5 dni, kobieta traci do 60 ml krwi, co odpowiada objętości kilkunastu łyżek płynu. Miesiączka uznawana jest za obfitą, gdy ilość traconej krwi przekracza 70-80 ml. Można wykonać badanie stężenia poziomu hemoglobiny we krwi przed okresem i po nim. Menstruacja jest obfita, gdy różnica przekroczy 1 g/dl.

Kiedy człowiek może się wykrwawić

Redukcja ilości krwi w organizmie na poziomie 15%, czyli od 0,6 do 0,8 litra, nie jest w żaden sposób groźna dla ludzkiego życia. Jeżeli ciśnienie spadnie jednak zbyt gwałtownie, co wiąże się z nagłą utratą mniej więcej 1/3 objętości krwi, pozostała krew nie jest w stanie wypełnić komór serca – jest jej zwyczajnie zbyt mało. Ryzyko zgonu pojawia się wraz z wypłynięciem z ciała około 1,2 do 1,6 litra krwi w krótkim czasie.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady