Sport to zdrowie. Ćwiczy kondycję, poprawia samopoczucie i likwiduje stres. Regularne uprawianie sportu dotlenia organizm i kształtuje smukłą sylwetkę. Poświęcenie czasu na ćwiczenia i sportowe gry zespołowe daje poczucie aktywnie i dobrze spędzonego czasu.

Reklama

Sport i ogólnie rozumiana kultura fizyczna korzystnie wpływają na zdrowie i rozwój osobowości. Zapewniają dobre samopoczucie i generują nowe połączenia w mózgu, które powstają np. w efekcie wysiłku fizycznego (szczególnie na powietrzu), ułatwiają myślenie. Uprawianie sportu uczy szacunku do swojego ciała i zachęca do zdrowego trybu życia.

Sport to zdrowie – korzyści natury biologicznej

O tym, że sport to zdrowie przekonują nie tylko sportowcy, nauczycie wychowania fizycznego, ale i lekarze. W aspekcie korzyści związanych z naturą biologiczną sport wpływa na poprawny rozwój sprawności. Sport poprawia zdolności motoryczne, takie jak wytrzymałość, siła, zwinność czy szybkość. Pozytywnie wpływa na koordynację i kształtuje aparat ruchu. Uprawianie sportu pozwala się uspokoić i wyciszyć. Rozluźnia i pomaga zapomnieć o stresie. Zwalcza stany depresyjne. Poprawia napięcie mięśni i skóry. Pomaga pozbyć się tłuszczu i zbędnych kilogramów. Systematyczny wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm i reguluje ciśnienie krwi. Zmniejsza ryzyko chorób serca, żylaków, otyłości, cukrzycy i udaru mózgu. Obniża poziom cholesterolu i zwiększa wydolność mięśnia sercowego. Wzmacnia odporność, dzięki czemu mniej chorujemy. Zwiększa wydolność całego organizmu przez zwiększenie wydolności płuc. Poprawia apetyt i ułatwia zasypanie. Zwiększa gęstość kości i wzmacnia ścięgna, mięśnie i wiązadła.

Sport to zdrowie – wpływ na osobowość

Oprócz pozytywnego wpływu sportu na zdrowie, regularne ćwiczenie i gry zespołowe korzystnie wpływają także na osobowość człowieka. Drużynowe gry sportowe uczą pracy w grupie, wyrozumiałości i poczucia obowiązku przez fakt bycia członkiem drużyny. Gracz musi zrozumieć i podporządkować się wymogom gry. Sport pozwala utożsamić się z pewną grupą osób i wzbudza poczucie odpowiedzialności. Uczy tego, że nie zawsze jesteśmy zwycięzcami i niekiedy trzeba umieć przegrać, ma więc pozytywny wpływ na kształtowanie samodyscypliny. Uczestnictwo w grach zespołowych stwarza warunki do poznania nowych osób i miejsc. Uczy logicznego myślenia i podejmowania szybkich decyzji. Buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Zobacz także

Reklama

Zdaniem brytyjskich specjalistów wystarczy poświęcić około 30 minut dziennie (jednorazowo lub po 10-15 minut dwu-trzykrotnie w ciągu dnia) na ćwiczenia, jogging lub intensywny marsz na świeżym powietrzu, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne i przekonać się o tym, że sport to zdrowie.

Reklama
Reklama
Reklama