Jak wybrać okulary sportowe?

Fot. © Maridav/Adobe Stock

Okulary sportowe mają za zadanie nie tylko ułatwiać uprawianie dyscypliny osobom mającym problemy ze wzrokiem, ale również często pełnią funkcję ochronną. Tak jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Odpowiedni dobór okularów do aktywności fizycznej może znacząco poprawić komfort uprawiania sportu. Jeśli jednak będą one dobrane niewłaściwie, to w skrajnych przypadkach, osoba z nich korzystająca może stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników sportowej rywalizacji.

 

Obecnie wybór okularów do uprawiania sportu jest tak duży, że w sklepach i salonach optycznych dostępne są modele dedykowane konkretnym dyscyplinom. To znacznie ułatwia wybór klientowi, ale nie daje mu gwarancji doboru odpowiedniego rozmiaru czy rodzaju szkieł.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki świąteczne

Czym kierować się przy wyborze okularów sportowych?

Zanim rozpocznie się poszukiwania okularów sportowych należy określić ich przeznaczenie. W przypadku osób, które nie mają wady wzroku i poszukują „jedynie” okularów poprawiających komfort uprawiania danego sportu, obędzie się bez wizyty u okulisty. Mimo że większość modeli ma opływowy kształt i idealnie dopasowuje się do twarzy, to jednak mogą one się różnić w zależności od przeznaczenia. Niezależnie jednak od tego, do uprawiania jakiej dyscypliny będą wykorzystywane okulary, przed zakupem zawsze warto zwrócić uwagę na:

 

  • posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa CE – taki certyfikat daje gwarancję, że dany produkt wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE),     
  • rodzaje filtrów w szkłach – najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA i UVB. Z tego względu ważne jest, aby okulary posiadały filtry, które będą przed nim chroniły,
  • możliwość samodzielnego dopasowania okularów do kształtu twarzy – można to zrobić przy pomocy elastycznych końcówek, które pozwalają je zagiąć tak, by pasowały najlepiej.     

Jakie okulary sportowe z korekcją?

Jeżeli osoba poszukująca okularów do uprawiania sportu ma wadę wzroku, to w pierwszej kolejności powinna udać się do okulisty w celu określenia wady. Osoby mające problemy ze wzrokiem powinny sięgnąć po okulary sportowe z korekcją. Do wyboru są okulary:

 

  • z wkładką korekcyjną typu clip-on,
  • korekcyjne z przeciwsłonecznymi nakładkami,
  • z gotową korekcją.         

 

Dodatkowo istnieje opcja wyboru zwykłych soczewek korekcyjnych ze specjalnie dostosowanymi uszlachetnieniami.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady