To, jaki rower wybrać, zależy od rodzaju podłoża, po jakim planuje się jeździć. Wygodny rower miejski nadaje się przede wszystkim na drogi utwardzone. Rower szosowy to najlepszy wybór dla kolarzy wyścigowych, doskonały także jako rower do triathlonu.

Reklama

Najpopularniejsze w Polsce rowery górskie są idealne na trudne warunki podłoża. Rower kolarski, zwany także szosowym, stosuje się w sporcie wyczynowym, do jazdy wyłącznie po asfalcie. Co wybrać? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Czym się kierować i jaki rower wybrać, aby był wygodny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Należy dobrać odpowiedni rozmiar roweru. Na rowerze musi się dobrze i wygodnie siedzieć. Siedząc, trzeba wyprostować nogę i oprzeć piętę na dolnym pedale. Wysokość siodełka jest regulowana. Jeżeli nie jest możliwy wyprost nogi w kolanie, to oznacza, że rozmiar ramy nie jest odpowiedni. Przy staniu nad ramą jej górna rura powinna się znajdować minimum 2-7 cm od krocza. Wymiar ramy to odległość nogi od krocza do ziemi w bucie na płaskiej podeszwie minus 33-38 cm. Przy wyborze wielkości ramy należy także uwzględnić wielkość kół w calach dostosowaną do wzrostu.

Jednak przy wyborze roweru, oprócz rozmiaru, najważniejsze jest jego przeznaczenie.

Reklama
Zobacz także

Rodzaje rowerów

  • rower miejski – maksymalnie prosty w budowie, wygodny, lekki, praktyczny, na utwardzone drogi w mieście, z dużymi oponami, szerokim siodełkiem i koszem na torbę i zakupy.
  • rower górski – najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy typ rowerów w Polsce. Łatwo go zmodyfikować i przekształcić w rower innego typu. Idealny na weekendowe wyprawy po ciężkim terenie i nierównym podłożu. Skrętny, łatwy do opanowania, z szerokimi i wytrzymałymi oponami i przednim amortyzatorem umożliwiającym bezpieczną jazdę nawet po dziurach.
  • rower szosowy – jest przeznaczony do wyścigowego, sportowego kolarstwa wyczynowego na asfalcie. Najlepsze, najlżejsze, ale i najdroższe robione są z karbonu, który pochłania drgania, psujące komfort jazdy i jest dość sztywny – rama nie pochłania wiec energii kolarza, która zostaje wykorzystana w postaci większej prędkości.
  • rower trekkingowy – komfortowy, wygodny, stabilny, bezpieczny, z dużymi, wąskimi kołami na utwardzone ścieżki i miejscem na zamontowanie sakw na czas turystycznych wypraw za miasto lub do jazdy po ulicach.
  • rower przełajowy – „uterenowiona szosówka” - to idealny pojazd do treningów dla kolarzy szosowych w okresie przejściowym poza sezonami. Musi mieć niezawodne hamulce na każde warunki atmosferyczne, ślizgi, zjazdy, przeszkody terenowe czy częste schodzenie z roweru.
  • rower triathlonowy – do wykorzystania na jednym z etapów triathlonu. Wykorzystuje się głównie rowery szosowe, lekkie i dobrej jakości. Im droższy zakupiony sprzęt, tym lepsze jego wykonanie i niższa waga całkowita.

  • Zimą rowerzysta musi dostosować się do podstawowych zasad. Bezpieczna jazda na rowerze zimą.
  • Przygotowanie roweru do sezonu polega na umyciu go. Przygotowanie roweru do sezonu.
  • Ubranie na rower powinno być obcisłe i odprowadzać pot. Jaki strój na rower?
Reklama
Reklama
Reklama