Gogle narciarskie i snowboardowe: parametry i dopasowanie sprzętu

kobieta w goglach do jazdy na nartach
Fot. ©verona_studio/Fotolia.com

Gogle narciarskie i snowboardowe należy kupować kierując się kryteriami, takimi jak: wiek, płeć oraz styl jazdy i potrzeby entuzjasty zimowych sportów. Gogle juniorki, przeznaczone dla dzieci, są mniejsze i lżejsze niż modele dla dorosłych.

 

Wybierając gogle, trzeba dostosować je do wady wzroku użytkownika  oraz warunków atmosferycznych, jakie będą panowały podczas jazdy. Ważne jest, by gogle były kompatybilne (z kaskiem (dopasowane) .

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: amerykańskie donuty

Gogle narciarskie i snowboardowe a wada wzroku

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, powinny dobrać gogle w taki sposób, by szkła nie uwierały, ani nie były dociśnięte do twarzy. Oprawki powinny bez problemu mieścić się w goglach. Jeżeli gogle mają być małe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie używanie soczewek kontaktowych.

Jak dobrać gogle dla kobiet, mężczyzn i dzieci

Gogle dla kobiet różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn szerokością ramy - są węższe.   Zdarza się również, że tego typu sprzęt w wersji damskiej jest nieco inny pod względem kolorystycznym. Dominują barwy nasycone, takie jak: róże, żółcie czy fiolety. Gogle juniorki są małe i wyposażone w typowo dziecięcy design, np. przedstawiają postaci z kreskówek.

Parametry i funkcje gogli narciarskich i snowboardowych

Gogle narciarskie i snowboardowe chronią twarz i oczy przez zimnem, odpryskującym lodem, przeszkodami na stoku (np. gałęziami), śniegiem i słońcem. Mogą być również wyposażone w takie funkcje, jak:

  • polaryzacja, która powiększa kontrast, minimalizuje wszelkiego typu odblaski i zmniejsza natężenie promieni słonecznych odbijających się od śniegu.
  • Powłoka anti-fog - to warstwa zabezpieczająca przed parowaniem szkieł.
  • Filtr UV 400, który chroni oczy przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC.
  • Warstwa lustrzana -chroni dodatkowo przed odblaskami oraz mogącymi wystąpić w przypadku nadmiernej ekspozycji narządu wzroku na słońce chorobami, takimi jak: jaskra czy zaćma.

Dobór gogli narciarskich i snowboardowych do warunków atmosferycznych

Jeżdżąc w czasie zachmurzenia, mgieł oraz po zmroku, należy używać gogli o jasnych szkłach. Gogle o ciemnych soczewkach przeznaczone są do aktywności w słoneczne dni.

 

Oznaczenia gogli narciarskich i snowboardowych:

  • soczewki oznaczone symbolem S0 – białe, przepuszczają do 100% światła, dlatego mogą być używane do jazdy w nocy, nie wskazane są do używania w słoneczny dzień.
  • Soczewki oznaczone symbolem S1 – bursztynowe lub złote. Wykazują przepuszczalność światła na poziomie 40 – 80%, dlatego są przeznaczone do używania w czasie ograniczonej widoczności, np. w pochmurny dzień lub po zmroku.
  • Soczewki oznaczone symbolem S2 – żółte lub pomarańczowe. Ilość światła docierającego do oka wynosi 18 – 43%, dlatego można ich używać w czasie lekkiego zachmurzenia.
  • Soczewki oznaczone symbolem S3 – czerwone, niebieskie, szare lub brązowe. To gogle do jazdy w słoneczne dni. Światło w takich soczewkach przepuszczane jest na poziomie od 8 do 18%.
  • Soczewki oznaczone symbolem S4 – czarne. Wyposażone w ochronę na poziomie 3-8% szkła są idealne do ekstremalnej jazdy w bardzo słoneczne dni.

Wentylacja gogli narciarskich i snowboardowych

Wentylację gogli należy dopasować do intensywności aktywności na stoku narciarskim. Minimalna wentylacja, która znajduje się jedynie w ramie, jest wskazana dla osób, które preferują bardzo rekreacyjny styl jazdy. Średnia wentylacja, czyli wentylowane soczewki stanowią dobrą ochronę przed parowaniem w przypadku intensywnej jazdy. Gogle wyposażone w wysoki stopień wentylacji, który polega na połączeniu wentylowanej soczewki z wentylowaną ramą, to rozwiązanie dla narciarzy i snowboardzistów preferujących ekstremalną aktywność na stoku

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje