Czym jest e-sport i jak wygląda on w Polsce?

Zbliżenie na dłonie gracza komputerowego trzymającego konsolę.
Fot. © bilderstoeckchen/Adobe Stock

E-sport jest skróconą nazwą od „sportu elektronicznego”, czyli formy rywalizacji z użyciem gier komputerowych. Ten młody i dosyć specyficzny sport od kilku lat rozwija się w bardzo szybkim tempie na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie odbywają się międzynarodowe turnieje dla profesjonalnych graczy, a rywalizacje są coraz częściej transmitowane w telewizjach sportowych.

 

Początki rywalizacji w ramach e-sportu przypadają na początek lat 90. Wtedy powstawały pierwsze profesjonalne rozgrywki, w których rywalizacja toczyła się już o pieniądze. Do Polski sport elektroniczny zawitał sporo później, ale obecnie Polska jest znaczącym miejscem dla zawodników uprawiających e-sport.

Co warto wiedzieć o e-sporcie?

E-sport jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin. Mimo że wiele osób nie uważa tej formy rywalizacji i zabawy za sport, to jednak jest ona zaliczana do grona dyscyplin sportowych. Wynika to między innymi z faktu, że e-sport ma wiele podobnych elementów, które znane są z bardziej tradycyjnych sportów. Profesjonalni zawodnicy sportu elektronicznego tak samo, jak piłkarze czy koszykarze mają rozpisane plany treningowe, które muszą realizować. Ponadto posiadają swoich trenerów, a nawet całe sztaby, w których prócz szkoleniowców znajdują się m.in. psychologowie czy nawet masażyści.

 

Dzięki dynamicznemu rozwojowi w e-sport mocno angażują się największe światowe firmy. Wprawdzie z samego uprawiania tej młodej dyscypliny mogą żyć jedynie najlepsi na świecie, ale coraz większe środki finansowe wykładane przez sponsorów mogą za jakiś czas dać lepsze perspektywy nawet zawodnikom z czołówki. Osoby, które nie znają e-sportu, często twierdzą, że nie  może być on traktowany jako dyscyplina sportowa, ponieważ w „normalny” sport wpisane są kontuzje. Te jednak nie omijają graczy sportu elektronicznego. Jednym z najczęstszych urazów są urazy dłoni i nadgarstków.

Jak e-sport rozwija się w Polsce?

W Polsce sport elektroniczny rozwija się tak samo dynamicznie, jak w wielu innych wysokorozwiniętych krajach. Szacuje się, że w naszym kraju jest ponad 15 milionów graczy komputerowych, co stanowi solidny fundament pod systematyczne rozwijanie dyscypliny pod profesjonalnym kątem. Z roku na rok przybywa turniejów i imprez e-sportowych, które mają na celu popularyzację dyscypliny i zaznaczenie obecności na arenie międzynarodowej. Postronni obserwatorzy powinni natomiast przyzwyczaić się, że na sportowych kanałach telewizyjnych coraz częściej będą gościć transmisje poświęcone właśnie sportowi elektronicznemu.

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady