W trakcie treningu biegacza najbardziej obciążone są kolana. Gdy tylko pojawi się pierwszy ból kolana, nie lekceważ go. Działaj natychmiast.

Reklama

Przyczyny bólu kolana

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest nieprzygotowanie do treningu – dotyczy to zarówno elementów zewnętrznych: obuwia, odzieży, jak i czynników związanych z organizmem biegacza: nadwagi, wrodzonych wad, niewłaściwego treningu, braku rozgrzewki.

Rodzaje bólów kolan

Rodzaje odczuwanych przez biegaczy bólów kolan bywają bardzo różne. Jeden sportowiec (amator lub zawodowiec) odczuwa ból przy zginaniu kolana, inny przy rozprostowywaniu, a jeszcze inny skarży się na dyskomfort nawet podczas odpoczynku. Ból może być promienisty lub zlokalizowany w jednym miejscu.

Zapobieganie dolegliwościom stawu kolanowego

Problemu z bolącym kolanem nie wolno lekceważyć. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach.

Zobacz także

1. Przed treningiem zadbaj o rozgrzewkę. Pomimo tego, że jest to wiedza podstawowa, to wiele osób albo o tym zapomina, albo z niej celowo rezygnuje.

2. Kup buty przeznaczone do biegania i odzież sportową. Warto wybrać się do kilku specjalistycznych sklepów, przymierzyć strój, a także poczytać opinie klientów w internecie.

3. Uprawiaj sport z głową. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, wybierz krótsze dystanse i koniecznie pamiętaj o przerwach.

Dobrze jest także wybierać miękkie podłoże, na którym stopa będzie miała lepszą amortyzację, a więc jeśli masz możliwość wybieraj łąkę, las, park zamiast asfaltu. Pamiętaj również o zróżnicowanej diecie.

Reklama

A co zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno? Leczenie bólu kolan

Bardzo częstą przyczyną bólu kolan jest brak stabilności rzepki. Niekiedy dolegliwości wynikają z nieprawidłowej budowy stawu, mogą być uwarunkowane genetycznie. Jeśli odczuwasz ból kolana w trakcie treningu, zaopatrz się w ortopedyczną opaskę. Odczujesz także ulgę, gdy przyłożysz w dokuczliwe miejsce lód. W aptece można kupić specjalny opatrunek żelowy, który się chłodzi, a następnie przykłada do kolana. Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga, koniecznie zgłoś się do ortopedy. Długotrwały i nieustający ból kolana może wymagać leczenia chirurgicznego.

Reklama
Reklama
Reklama