Jazda rowerem zimą jest bezpieczna, jeżeli rowerzysta dostosuje się do kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest zadbanie o prawidłowy ubiór, założenie czapki, rękawiczek, a także odpowiedniego obuwia. W celu uniknięcia poślizgu, warto wyposażyć rower w specjalne zimowe opony. Niezbędne jest też sprawne oświetlenie

Reklama

Jazda na rowerze zimą zyskuje coraz więcej zwolenników. W celu zapewnienia sobie lub bliskim bezpieczeństwa na rowerze zimą należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących ubioru oraz przygotowania roweru.

Rower zimą, czyli jakie opony wybrać

Podstawową czynnością, która sprawi, że jazda na rowerze zimą będzie bezpieczniejsza oraz łatwiejsza, jest założenie na koła zimowych opon z kolcami. Ten rodzaj ogumienia sprawia, że rower nie wpadnie w poślizg w momencie, gdy rowerzysta najedzie na śliską powierzchnię. Opony z kolcami należy zakładać przede wszystkim na przód. Zmiana opon na te z kolcami nie jest konieczna, jeśli rower wyposażony jest w opony z wysokim bieżnikiem oraz takim, który daje się łatwo oczyszczać z nadmiaru śniegu. Rowerzysta, który wjechał na lód, powinien przestać pedałować. W takiej sytuacji nie należy również hamować ani skręcać kierownicy.

Oświetlenie i odblaski

Zimą dzień jest krótki, często też panują trudne warunki i słaba widoczność. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo należy bezwzględnie zadbać o dobre oświetlenie z przodu i z tyłu roweru oraz o odblaski – na rowerze lub odzieży.

Zobacz także

Zimowa odzież na rower

Każdy miłośnik jazdy na rowerze zimą powinien zadbać o odpowiedni ubiór. W trakcie jazdy organizm rowerzysty szybko się rozgrzewa, dlatego do tzw. „ubioru na cebulkę” trzeba podejść rozważnie. Ubranie powinno być wygodne, aby nie krępowało ruchów cyklisty. Przy ubiorze obowiązują trzy główne warstwy: wewnętrzna, czyli bezpośrednio przylegająca do ciała (bielizna, podkoszulek), środkowa zapewniająca izolację termiczną (sweter, polar) oraz zewnętrzna chroniąca przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, jak mróz czy opady śniegu (ocieplana kurtka). Podstawową zasadą, której powinien przestrzegać każdy rowerzysta jest zakładanie czapki, szalika oraz rękawiczek. Podczas jazdy na rowerze najszybciej marznącymi częściami ciała są palce dłoni i stóp oraz uszy. Czapka powinna zakrywać całe czoło oraz uszy. Przy bardzo niskiej temperaturze powietrza zaleca się zakładanie kominiarki, która oprócz głowy ochrania również policzki i brodę, a niekiedy także nos. Część twarzy, która nie jest zakryta żadnym ubraniem, powinno się nasmarować tłustym kremem.

Zimowe buty rowerowe

Najczęściej popełnianym błędem przez niedoświadczonych zimowych rowerzystów jest zakładanie dwóch par bardzo grubych, ocieplanych skarpet do cienkich butów. W ten sposób krążenie krwi w stopie jest znacznie utrudnione. Wówczas rowerzysta nie ma możliwości poruszania palcami stóp, co sprawia, że zamiast komfortu cieplnego, będzie odczuwał zimno. Ważną zasadą jest zakładanie obuwia, które umożliwia rowerzyście poruszanie palcami w trakcie jazdy. Osoby często jeżdżące zimą na rowerze powinny wyposażyć się w specjalne ocieplacze, które zakłada się na buty.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama