Najczęstsze przyczyny drętwienia i mrowienia rąk: niedobór witamin, ułożenie ciała podczas snu, zawał serca, dyskopatia

mrowienie rąk
Fot. ©puhhha/Fotolia.com

Niedobór witamin oraz siedzący tryb życia mogą być przyczynami mrowienia rąk. Ucisk na nerwy odczuwają również osoby, które są zestresowane lub mają problemy z kręgosłupem. Drętwienie lewej ręki najczęściej związane jest z chorobami serca. Natomiast u kobiet w ciąży często występuje zespół cieśni nadgarstka, który powoduje mrowienie górnych kończyn.

 

Mrowienie i drętwienie rąk jest wynikiem utraty dopływu krwi lub ucisku nerwów. Poza rękami, pojawia się również w nogach. Drętwieniu mięśni mogą towarzyszyć także ból i pieczenie.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Tikka masala

Mrowienie i drętwienie rąk - najczęstsze przyczyny

Najczęstszymi przyczynami drętwienia i mrowienia rąk jest niedobór witamin z grupy B oraz brak wapnia i magnezu. Jeśli dolegliwości powtarzają się regularnie (codziennie lub kilka razy w tygodniu), można kupić suplementy diety, które będą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Praca przy komputerze również może powodować ucisk w dłoni, dlatego warto wstawać na chwilę i wykonywać wymachy rękami. Poza tym drętwienie i mrowienie rąk mogą być wywoływane przez:

Drętwienie i mrowienie rąk w nocy

Złe ułożenie ciała podczas snu może powodować mrowienie, drętwienie, a nawet ból ręki i wybudzanie się. Jeśli problem z ręką nie pozwala zasnąć w nocy, można rozluźnić kończynę za pomocą prostych ćwiczeń lub masażu. Należy również spróbować zmienić pozycję i nie przenosić ciężaru ciała na drętwiejącą rękę.

Zawał serca i dyskopatia - przyczyny drętwienia lewej ręki

Obie dłonie mogą drętwieć i mrowić z tych samych przyczyn, jednak lewa ręka prowadzi do serca i drętwienie jej może być objawem różnych chorób. Mrowienie lewej dłoni i ból w okolicach mostka to główne symptomy zawału serca. Chorobie obwodowych naczyń krwionośnych również może towarzyszyć drętwienie dłoni, ponieważ w trakcie zwężenia naczyń kończyny górnej, krew nie dopływa do ręki. Drętwienie lewej dłoni i palców może być związane także z chorobami kręgosłupa. Dyskopatia wywołuje mrowienie i drętwienie ręki w okolicach ramienia. Powoduje również pogorszenie siły mięśniowej, prowadząc do niedowładu kończyny.

Zespół cieśni nadgarstka przyczyną drętwienia rąk i palców

Jedną z przyczyn drętwienia rąk u kobiet jest ciąża. Zmiany hormonalne zachodzące u kobiet w ciąży mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie, obrzęk torebki stawowej nadgarstków, a w efekcie drętwienie i mrowienie rąk. Są to typowe objawy zespołu cieśni nadgarstka.

 

Inną przyczyną jest długotrwała i intensywna praca przy komputerze bez odpowiedniego podparcia rąk. Ucisk okolic nadgarstków lub nietypowe ułożenie dłoni może prowadzić do zwyrodnień i przerostu tkanki łącznej, która uciska nerwy. Dolegliwości czasami mijają samoistnie, ale lepiej zgłosić się z nimi do lekarza (chirurga ręki), gdyż w nieleczonym, zaawansowanym stadium grożą uszkodzeniem nerwów, a nawet paraliżem dłoni.

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje