Świetlik lekarski, rumianek i chaber – zioła na zmęczone i chore oczy

Jakie zioła na oczy?
Fot. © Nordreisender/Fotolia.com

Świetlik lekarski dzięki działaniu antyseptycznemu wspomaga leczenie zapalenia spojówek. Rumianek koi i nawilża zmęczone oczy. Chaber bławatek działa przeciwobrzękowo. Zioła, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia oczu są łatwo dostępne, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Wszystkie te rośliny wchodzą często w skład preparatów okulistycznych. 

 

Przed kuracją z użyciem świetlika lekarskiego należy najpierw upewnić się, czy nie jest się na niego uczulonym. Aby wykluczyć nadwrażliwość na niego, najlepiej posmarować wewnętrzną część nadgarstka przygotowanym z suszu odwarem. 

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: schab ze śliwką

Jak stosować rumianek pospolity na oczy?

Ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego rumianek ma silne właściwości bakteriobójcze. Dlatego jest szczególnie skuteczny jako środek na zapalenie spojówek. Napar z koszyczków rumianku jest znakomicie tolerowany przez skórę, łagodzi podrażnienia i delikatnie nawilża. Chamazulen to związek przeciwalergiczny, w który bogaty jest rumianek. Z tego względu szczególnie skutecznie łagodzi wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe. 

 

Z rumianku można robić okłady, używając zaparzonych i ostudzonych ekspresowych torebek z tym ziołem. Napar stosuje się do przemywania oczu, szczególnie w czasie zapalenia spojówek lub profilaktycznie w przypadku przemęczenia narządu wzroku. W tym celu najlepiej zamoczyć w ciepłym (lecz nie gorącym) płynie wacik kosmetyczny lub jałową gazę i przemyć każde oko. Ważne jest, by nie zamaczać ponownie gazika, który miał kontakt z chorym okiem, ponieważ można w ten sposób zainfekować napar. Napar z rumianku można przygotować z koszyczków rumianku lub zioła w postaci torebek. 1 łyżkę suszu zalewa się wrzątkiem i naparza pod przykryciem przez 15 minut, przecedza i stosuje zgodnie z potrzebą. 

Płukanki i okłady ze świetlika lekarskiego

Świetlik działa antyalergicznie, przeciwzapalnie i ściągająco, dzięki czemu łagodzi obrzęki, niwelując tzw. worki pod oczami. Ponadto zawarte w nim garbniki i histamina działają uszczelniająco na naczynia włosowate znajdujące się w siatkówce oka. Stosowanie okładów oraz maści z dodatkiem świetlika zaleca się w przypadku zapalenia spojówek. Tego rodzaju kuracja jest również skuteczna na zmęczone i przekrwione oczy. 

 

Jak przygotować płukankę ze świetlika? 1 łyżkę suszu zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. Odstawić na 5 minut, przecedzić i ostudzić. Zmoczyć jałową gazę w płynie i przemyć kilkukrotnie oczy. Proces należy powtarzać do momentu ustąpienia objawów. Za każdym razem należy przygotować świeży odwar.

Chaber bławatek – okulistyczne właściwości

Łodygi i kwiaty chabra są bogate w flawonoidy, które wykazują działanie silnie antyseptyczne i przeciwzapalne. Przygotowany z nich napar jest szczególnie pomocny w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień wywołanych słońcem, zbyt długą pracą przy komputerze lub zapaleniem spojówek. Obecne w chabrze antocyjany niwelują obrzęki i poprawiają ukrwienie w naczyniówce i tęczówce oka, co poprawia jakość widzenia. 

 

Chaber najlepiej stosować w postaci kompresów. W tym celu należy zaparzyć pod przykryciem 1 łyżkę suszonych kwiatów bławatka, zalewając je szklanką wrzątku. Po 15 minutach przecedzić i ostudzić i stosować do przemywania powiek, ich brzegów. Kuracja taka szybko przynosi ulgę. 

Inne zioła łagodzące podrażnienia oczu

Inne rośliny, które przynoszą ulgę w czasie alergicznego podrażnienia, zaczerwienienia oraz łzawienia oczu, to nagietek lekarski, gorzkink kanadyjski, gwiazdnica pospolita oraz prawoślaz. Natomiast skrzyp polny szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu pomocniczym jęczmienia i jaskry. 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady