Tymianek jest najlepszym naturalnym lekarstwem na trądzik. Tymianek kontroluje wydzielanie sebum, zwęża pory, działa antybakteryjnie, a przede wszystkim nie wysusza, tak jak mają to w zwyczaju silnie działające leki przeciwtrądzikowe.

Reklama

Tymianek jest ziołem mającym drobne listki oraz fioletowe kwiaty, rośnie w Polsce od czerwca do lipca. Głównym składnikiem tymianku odpowiedzialnym za jego dobroczynne właściwości jest olejek eteryczny składający się z tymolu oraz karwakrolu.

Tymianek skutecznym lekiem na trądzik

Tymianek zawiera witaminę A, B2 (ryboflawinę), C, kwas foliowy oraz minerały takie jak: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk. Tymianek ma właściwości przeciwzapalne, odkażające oraz przeciwgrzybiczne. Pomaga zwalczać krostki i zapobiega powstawaniu nowych. Stosowanie tymianku bezpośrednio na skórę w postaci toniku czy maseczki pomaga również na przebarwienia potrądzikowe oraz zapobiega nadmiernemu łojotokowi.

Zobacz także

Tymianek jest głównym składnikiem kremów i żeli przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Jest o wiele skuteczniejszy i szybszy od nadtlenku benzoilu i – co najważniejsze – nie wysusza skóry tak, jak może robić to nadtlenek benzoilu.

Przepisy na domowe leki z tymianku zwalczające trądzik

Tonik z tymianku: łyżka ususzonego tymianku i szklanka wrzątku – te dwa składniki należy parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie otrzymujemy tonik z tymianku, którym należy przemywać skórę twarzy podczas codziennej pielęgnacji.

Maseczka tymiankowa: maseczkę można przygotować z resztek po toniku. Trzeba jedynie zblendować zaparzony i odcedzony tymianek. Tak przygotowaną miksturę nakładać na 15 minut na miejsca dotknięte trądzikiem.

Na co należy uważać, stosując tymianek?

Zaleca się, aby nie nadużywać tymianku i produktów z niego wytworzonych. Tymianek zawiera tymol – silnie trujący składnik, który przyjmowany w nadmiarze może spowodować poważne uszkodzenie nerek, wątroby, układu nerwowego, może nawet doprowadzić do śmierci. Kobiety w ciąży także powinny uważać na tymianek – jego nadmiar może się przyczynić do skurczów macicy.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama