Mucha na liściu
Image by LifetimeStock.com

Muchy są drażniącymi insektami i trudno się ich pozbyć. Istnieją domowe i sprawdzone sposoby na muchy. W walce z muchami pomocne będą: mięta, wanilia, olejki eteryczne i przyprawy.

Jak odstraszyć muchy?

Muchy to irytujące stworzenia, które przenoszą zarazki w domu, gdyż siadają na zepsutym jedzeniu, śmieciach i wielu innych zanieczyszczeniach. Ważne jest, aby umieć je wytępić. Po pierwsze, zrób porządek dookoła domu i uporządkuj śmieci. Wylewaj wodę z doniczek, które znajdują się przed domem, a na okna możesz też założyć siatkę, tzw. moskitierę, przez którą muchy nie przedostaną się do domu.

Odstraszanie much woreczkiem z wodą

Monety i woda w woreczku foliowym – wypełnij worek foliowy wodą i wrzuć do niego kilka monet. Muchy wystraszą się worka, gdyż wyda im się, że jest to duży zbiornik wody zwłaszcza wtedy, gdy światło zacznie odbijać się od worka i monet. Worek możesz zawiesić przed domem na drzewie, czy tarasie.

Zapachy odstraszające muchy

  • Mięta, bawełna i ekstrakt waniliowy – na dnie płytkiego słoika umieść dwa waciki i zalej je czterema łyżkami ekstraktu z waniliowego. Po czym umieść na wierzchu miętę i przykryj bawełnianą gazą. Przygotowany preparat możesz umieścić obok kosza z owocami czy przy oknie, a w końcu pozbędziesz się insektów.
  • Wódka z goździkami lub lawendą – do wódki dodaj kilka goździków bądź lawendę, po czym spryskaj tereny, w których najczęściej przebywają muchy. Intensywny zapach odstraszy muchy raz na zawsze.
  • Olejek citronella i olejek kokosowy – 20-30 kropelek olejku citronella i 1,5 filiżanki olejku kokosowego dodaj do miseczki. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do słoiczka. Mieszaninę umieść w miejscu, gdzie najczęściej przebywają muchy. Zapach skutecznie odstraszy insekty.
  • Ocet jabłkowy – ocet przelej do płytkiego pojemnika i przykryj go folią, robiąc w nim kilka otworów. Słoik z octem jabłkowym umieść w tym miejscu gdzie spędzasz najwięcej czasu. Zapach specyfiku zwalczy muchy.
  • Olejki eteryczne – pół szklanki wody połącz z połową szklanki octu i dodaj do mieszaniny 15 kropli olejku eterycznego, np. cytrynowego lub eukaliptusowego. Spryskaj miejsca w których latają muchy. Możesz używać specyfiku w domu i na podwórku.
  • Czosnek, pieprz, cynamon – zmieszaj ze sobą czosnek, cynamon i pieprz, a następnie uzyskany proszek rozsyp w te miejsca, gdzie odpoczywasz. Proszek możesz nasypać na parapet bądź w kącie pomieszczenia. Owady czując intensywny aromat proszków nie zbliżą się do nas.

Kwiaty i kolory odstraszające muchy

  • Paproć lub lawenda – rośliny takie jak paproć czy lawenda odstraszają muchy. Możesz zacząć pielęgnować te kwiaty, a dzięki temu odstraszysz insekty nielubiące zapachu paproci.
  • Niebieskie kolory – już od dawna mówi się, że muchy odstrasza kolor niebieski. Jeśli masz niebieski kolor ścian w pokoju bądź dekoracja pomieszczeń jest w tej barwie nie musisz obawiać się drażniących insektów.
  • Płyta CD – starą płytę CD powieś na drzewie lub na tarasie. Muchy boją się refleksów światła. 

Więcej na temat ogrodnictwo sprzątanie