Zapalenie spojówek, które trwa dłużej niż trzy dni, wymaga konsultacji lekarskiej. Objawy zapalenia spojówek można próbować złagodzić domowymi sposobami, wykorzystując zioła i produkty spożywcze, które są w lodówce.

Reklama

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek objawia się piekącymi i łzawiącymi oczami. Czasami może pojawić się światłowstręt. Białka oczu są przekrwione. Zapalenie występuje u przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Nie jest szkodliwe, ale utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mija po upływie około tygodnia. Ta dolegliwość wymaga odpowiedniego leczenia.

Najczęściej stosuje się krople do oczu, które są dostępne bez recepty. Gdy dolegliwości nie ustępują po 3 dniach, należy umówić się na wizytę u okulisty, który zleci stosowanie leków w zależności od przyczyny zapalenia i stopnia nasilenia objawów. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek stosuje się sulfonamidy lub roztwory antybiotyków pod postacią kropli lub maści. Jeżeli stwierdzono wirusowe zapalenie spojówek, lekarz zaleci przyjmowanie miejscowo leków przeciwwirusowych i takich, które działają przeciwzapalnie i odkażająco. W celu przeciwdziałania zakażeniu bakteryjnemu podaje się antybiotyk. Z objawami zapalenia spojówek można walczyć również domowymi sposobami.

Lód, miód i mleko na zapalenie spojówek

Ulgę oczom przyniosą okłady z lodu. Wystarczy zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie, odcisnąć jej nadmiar i położyć na powiekach. Zimny kompres likwiduje zaczerwienienie oczu, zmniejsza swędzenie i pieczenie. Ta metoda tylko zredukuje objawy zapalenia spojówek, nie wyleczy dolegliwości.

Zobacz także

Skuteczne może okazać się przemywanie oczu roztworem z miodu i mleka. Aby go przygotować, należy podgrzać mleko, dodać miód i odczekać, aż się rozpuści. Mleko i miód należy połączyć w proporcji 1 do 1. W miksturze należy zamoczyć płatek kosmetyczny i przemyć nim oczy. Roztwór można stosować jako kompres.

Zioła i olejki na zapalenie spojówek

Pomocne będą też roztwory z nasion kopru, kurkumy i płatków nagietka. Nasiona kopru należy ugotować w wodzie i odstawić do wystygnięcia. Ciepły kompres z kurkumy przygotowuje się, mieszając 2 łyżki przyprawy ze szklanką gorącej wody. Miksturę z nagietka otrzymuje się po ugotowaniu 2 łyżek płatków w szklance wody. Wymienionymi naparami można przecierać oczy po nasączeniu waty lub płatka kosmetycznego lub stosować w formie kompresu.

Komfort można odzyskać za sprawą gorącego kompresu z dodatkiem olejków. W tym celu można wykorzystać olejek różany lub rumiankowy. Wystarczy namoczony w gorącej wodzie ręcznik skropić wybranym olejkiem i ułożyć na oczach. Kompres należy nakładać 3 do 4 razy dziennie i trzymać na powiekach do momentu, gdy będzie chłodny.

Olejek aloesowy stosuje się do przemywania oczu. Należy zmoczyć w nim płatek kosmetyczny i przetrzeć delikatnie oczy. Można również wykorzystać go jako kompres – wówczas ręcznik nasącza się roztworem z połowy łyżeczki aloesu i szklanki chłodnej, przegotowanej wody.

Ziemniak i chleb na zapalenie spojówek

W leczeniu zapalenia spojówek można wykorzystać surowego ziemniaka. Należy go umyć i pokroić w plastry, które układa się na oku przez trzy kolejne wieczory.

W domowej kuracji można wykorzystać chleb. Kawałek pieczywa należy schłodzić w lodówce. Następnie przykłada się go do zainfekowanego oka.

Reklama

Z zapaleniem spojówek walczyć można też od wewnątrz. Wystarczy wymieszać szklankę soku z agrestu z 2 łyżkami miodu i pić 2 razy w ciągu dnia. Pomocne będą też soki warzywne, na przykład sok z pietruszki zmieszany z sokiem z marchwi lub sok ze szpinaku i marchwi.

Reklama
Reklama
Reklama