Badanie cytologiczne, czyli profilaktyka i wczesne wykrycie raka szyjki macicy. W jaki sposób należy się przygotować?

kobieta u ginekologa
Fot. ©Photographee.eu/Fotolia.com

Cytologia pozwala na ocenę komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jej celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian przedrakowych lub nowotworu. Badanie należy powtarzać przynajmniej raz na 3 lata.

Cytologia jest badaniem profilaktycznym pozwalającym na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Choroba w początkowym stadium przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest systematyczne przeprowadzanie badania. Cytologię wykonuje lekarz ginekolog w specjalistycznym gabinecie.

Na czym polega cytologia?

Cytologia, inaczej badanie cytologiczne, jest metodą diagnostyczną wykorzystywaną w profilaktyce i rozpoznawaniu stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Powinna być wykonana na specjalistycznym fotelu ginekologicznym przez lekarza – ginekologa. Cytologia polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika w celu pobrania próbki zawierającej komórki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Pozwala to na wykrycie ewentualnych, patologicznych zmian w obrębie narządu rodnego kobiety. Rak szyjki macicy przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero w jej zaawansowanym stadium. Badanie cytologiczne pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rozpoczęcie leczenia. W trakcie cytologii możliwe jest również rozpoznanie infekcji dróg rodnych. Badanie cytologiczne jest bezbolesne i trwa do kilku minut. Można je wykonać w prywatnej placówce, ponosząc koszt 30-40 złotych lub korzystając z bezpłatnego rządowego programu profilaktyki i wczesnej diagnostyki raka szyjki macicy dla kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: dietetyczny obiad - burgery w wersji fit

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologia jest badaniem, które nie wymaga długotrwałych przygotowań oraz wcześniejszego wykonania innych badań. Należy jednak dostosować się do kilku zasad, aby badanie było efektywne i skuteczne. Cytologię wykonuje się najpóźniej na 4 dni przed rozpoczęciem krwawienia miesięcznego oraz najwcześniej 2 dni po jego zakończeniu. Co najmniej dobę przed badaniem należy zrezygnować ze stosunków płciowych. Konieczne jest zaprzestanie stosowania preparatów dopochwowych oraz tamponów na 4 dni przed ustaloną datą badania cytologicznego. Kobieta planująca cytologię nie powinna: poddawać się pobieraniu posiewów z szyjki macicy oraz wykonywać badania ginekologicznego i przez pochwowego USG na dobę przed badaniem. W przypadku, gdy u kobiety rozwinął się stan zapalny narządu rodnego w pierwszej kolejności należy go wyleczyć, a dopiero po zakończeniu leczenia zgłosić się na cytologię.

Systematyczne wykonywanie cytologii – jak często?

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie raz na 3 lata przez kobiety:

  • poniżej 25. roku życia – najpóźniej po upływie 3 lat od rozpoczęcia aktywności seksualnej,
  • w wieku powyżej 25 lat bez względu na to, czy rozpoczęła współżycie seksualne.

W niektórych przypadkach lekarz ginekolog może zlecić wykonywanie cytologii raz w roku. Dotyczy to kobiet z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, które stwierdza się przy: zakażeniu wirusem HIV lub HPV, skłonności do powstawania nadżerek oraz wcześniejszym leczeniu dysplazji – stanu przedrakowego szyjki macicy. U kobiet ciężarnych cytologię przeprowadza się dwa razy: w pierwszym trymestrze (1-3 miesiąc ciąży) oraz w trzecim trymestrze (7-9 miesiąc ciąży). Jest to zupełnie bezpieczne badanie, nie wiążące się z ryzykiem powikłań dla ciąży.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje