Zapalenie pęcherza jest jedną z częstszych przypadłości na jakie cierpią kobiety w ciąży. Jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Reklama

Zapalenie pęcherza dotyka około 2% kobiet ciężarnych. Pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Jest bolesne i uciążliwe.

Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza jest jedną z postaci zakażenia układu moczowego. Przyczyną zapalenia pęcherza jest zwykle infekcja bakteryjna wywoływana przez bakterie jelitowe, szczególnie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) oraz gronkowiec. Bakterie przedostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Infekcja pęcherza moczowego może być też efektem zmian hormonalnych zaburzających odczyn pH w okolicach układu moczowego, częstego współżycia seksualnego, niewłaściwej higiena miejsc intymnych, noszenia sztucznej bielizny, korzystania z basenu lub jacuzzi.

Zobacz także

Kobiety w ciąży narażone są na częstsze problemy z zapaleniem pęcherza, ponieważ macica naciska na pęcherz i moczowód, spowalniając przepływ moczu. Wahania hormonalne wpływają na zmianę pH, przez co powstają warunku sprzyjające rozwojowi bakterii, które powodują zapalenie. Przyczyną zapalenia może być też niska odporność, cukrzyca, i kamienie nerkowe.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży

Zapalenie objawia się częstą potrzebą oddawania moczu – mimo dużego parcia na pęcherz i uczucia pilnej potrzeby, w rzeczywistości oddawane są bardzo małe ilości moczu (kilka kropel).

Zapaleniu towarzyszy:

  • uporczywy ból w dolnych partiach brzucha;
  • uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia w cewce moczowej i przy oddawaniu moczu
  • stan podgorączkowy oraz krew w moczu.

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Leczenie farmakologiczne zapalenia dróg moczowych w ciąży zlecić powinien wyłącznie lekarz. Kobieta nie powinna na własną odpowiedzialność decydować się na zażywanie żadnych środków. Leczenie farmakologiczne warto wspomóc domowymi sposobami.

  • Żurawina – infekcje dróg moczowych spowodowane są rozwojem bakterii, które osadzają się w drogach moczowych. Żurawina zmniejsza przyczepność bakterii do błon śluzowych, tym samym zmniejszając ich ilość. Systematyczne spożywanie żurawiny zmniejsza ryzyko nawrotu uporczywych dolegliwości. Suszoną żurawinę można dodawać do domowego pieczywa, musli, koktajli, ciast lub pić w postaci soku.

  • Pietruszka i seler – do potraw warto dodawać świeżą natkę pietruszki i selera naciowego. Rośliny te mają działanie moczopędne. Oczyszczają drogi moczowe i ułatwiają wypłukanie z nich bakterii.

  • Woda – należy wypijać ok. 2 l wody niegazowanej małymi łykami przez cały dzień. W ten sposób utrudnia się bakteriom możliwość rozwoju. Częste picie wody zwiększy filtrowanie i płukanie układu moczowego i ułatwi wypłukiwanie bakterii z pęcherza.

  • -Sztuczna bielizna – kobiety w ciąży powinny zrezygnować z noszenia obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Taka bielizna ogranicza dostęp powietrza i nie pozwala skórze oddychać. Zalecana jest bielizna wykonana z miękkich, naturalnych tkanin, np. bawełny.

Zapalenie pęcherza w ciąży może być niebezpieczne

Czasami dolegliwości związane z zakażeniem pęcherza moczowego mijają samoistnie. Kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować dolegliwości, ponieważ bakterie mogą przeniknąć do nerek i doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zapalenie pęcherza może mieć wpływ na niewłaściwy rozwój płodu, poronienia, poród przedwczesny lub niską masę urodzeniową dziecka. Po dostrzeżeniu objawów zapalenia pęcherza moczowego, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama