Tłuszczaki, czyli niegroźny dla zdrowia defekt kosmetyczny. Objawy i przyczyny powstawania tłuszczaków

Tłuszczak jest niezłośliwym guzem
Fot. © goodluz/Fotolia.com

Tłuszczak jest niebolesnym, podskórnym guzem, który przy nacisku przesuwa się i zmienia swój kształt. Może powstawać w okolicy nerwów, wówczas na skutek nacisku powoduje dolegliwości bólowe. Leczenie polega na liposukcji lub zabiegu chirurgicznym. 

 

Tłuszczaki są guzami zaliczanymi do niezłośliwych nowotworów zbudowanych z tkanki tłuszczowej. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak stanowią defekt kosmetyczny. Duże tłuszczaki zlokalizowane w pobliżu narządów wewnętrznych lub nerwów mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. 

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: piccata z indyka - walentynkowa kolacja

Tłuszczak – czym jest i jakie są przyczyny jego powstawania?

Tłuszczak jest nowotworem niezłośliwym, czyli nie – rakowym umiejscowionym pod skórą. Zbudowany jest z tkanki tłuszczowej otoczonej torebką łącznotkankową. Tłuszczaki są niebolesne, miękkie w dotyku i przesuwalne. Skóra nad guzem pozostaje niezmieniona – nie jest zaczerwieniona ani łuszcząca się. Guzy zazwyczaj występują pojedynczo, jednak zdarzają się przypadki tłuszczaków mnogich. Mogą rozwijać się u osób w każdym wieku, nawet u dzieci, ale przeważnie tworzą się między 40.a 60. rokiem życia. Tłuszczaki mogą lokalizować się w różnych częściach ciała. Zwykle powstają w okolicy tułowia, pleców, szyi, ramion, klatki piersiowej oraz ud i pośladków. Guzki są niewielkimi zmianami o wolnym tempie wzrostu. Duże tłuszczaki stanowią widoczny defekt kosmetyczny. Zasadnicza przyczyna powstawania tłuszczaków nie jest znana. Obserwuje się rodzinne występowanie guzów – prawdopodobnie tłuszczaki rozwijają się na skutek predyspozycji genetycznej. Te łagodne nowotwory częściej rozpoznawane są u osób z nadwagą oraz w miejscach na ciele, w okolicy których w przeszłości doszło do urazów. 

Czy tłuszczak daje objawy?

Tłuszczak jest guzem niezagrażającym zdrowiu. W dotyku jest miękkim i wodnistym zgrubieniem zmieniającym kształt i położenie pod wpływem nacisku. Powstanie tłuszczaka nie przyczynia się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, wystąpienia złego samopoczucia, dolegliwości bólowych czy gorączki. W niektórych przypadkach guzy dają jednak objawy. Dotyczy to przede wszystkim tłuszczaków o większych rozmiarach, które zlokalizowały się w okolicy nerwów lub na narządach wewnętrznych, najczęściej na nerce lub wątrobie. Wówczas zmianom mogą towarzyszyć: 

  • ból związany z uciskiem guza na nerwy lub narządy wewnętrzne,
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenie czynności narządu, na którym powstał tłuszczak,
  • żółtaczka, 
  • obrzęki. 

Jak zwalczać tłuszczaki i czy można im zapobiegać?

Przeważnie leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. W przypadku zauważenia u siebie niepokojącej zmiany podskórnej należy zgłosić się na konsultację do lekarza rodzinnego, który dokona rozpoznania i zadecyduje o ewentualnym leczeniu. Jedną z metod jest chirurgiczne usunięcie tłuszczaka wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i podejmowany jest przeważnie przy guzach o dużej wielkości i z towarzyszącą bolesnością. Wcięte tkanki należy poddać badaniu histopatologicznemu w celu potwierdzenia niezłośliwości guza. Po tygodniu od przeprowadzonego zabiegu ma miejsce wizyta kontrolna, w trakcie której usuwa się szwy. W leczenie tłuszczaków stosuje się również metody niechirurgiczne, m.in.: liposukcję polegającą na odsysaniu zawartości guza. Prawdopodobną przyczyną tłuszczaków w większości przypadków jest skłonność uwarunkowana genetycznie, z tego powodu nie istnieją potwierdzone metody zapobiegania powstawaniu zmian. 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady