Zespół stopy cukrzycowej, czyli niebezpieczne powikłanie niewyrównanej cukrzycy. Jakie są jej przyczyny i objawy?

masaż stóp
Fot. ©Samo Trebizan/Fotolia.com

Stopa cukrzycowa może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest wynikiem zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, wskutek którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Leczenie wymaga kompleksowego postępowania prowadzonego przez zespół specjalistów.

Stopa cukrzycowa jest poważnym, przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Polega na niedostatecznym ukrwieniu stopy, co skutkuje zmniejszeniem jej wrażliwości na ból, dotyk oraz temperaturę. Nieleczona stopa cukrzycowa może doprowadzić do amputacji kończyny.

Stopa cukrzycowa – jakie są jej przyczyny?

Stopa cukrzycowa, a dokładniej zespół stopy cukrzycowej, należy do przewlekłych powikłań cukrzycy. Istotą tego powikłania jest owrzodzenie tkanek głębokich, które lokalizuje się na podeszwowej lub grzbietowej części stopy. Dochodzi do niedokrwienia stopy, a w konsekwencji do: zmniejszenia jej wrażliwości na ból, dotyk, temperaturę oraz utrudnienia procesu gojenia się ran i powstających owrzodzeń. Stopa cukrzycowa może prowadzić do osłabienia struktury kości i stawów, a w efekcie do deformacji stopy i uniemożliwienia chodzenia. Główną przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest źle leczona, niewyrównana cukrzyca, czyli zaniedbywanie terapii mającej na celu regulowanie poziomu glukozy. Skutkiem tego jest bardzo wysokie stężenie cukru we krwi, które prowadzi do trwałego uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych. Stopa cukrzycowa rozwija się w wyniku współwystępowania u diabetyka trzech elementów:

  • uszkodzenia nerwów, wskutek którego następuje pogorszenie lub całkowity zanik czucia bólu, dotyku, temperatury. Stopa ulega deformacji, a palce stają się młoteczkowate. W wyniku braku czucia częściej dochodzi do uszkodzeń stopy w postaci otarć czy owrzodzeń;
  • zaburzenia ukrwienia, które powstaje na skutek zmian w naczyniach krwionośnych i ich zwężenia. U chorego stwierdza się zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia stopy, a w konsekwencji niedokrwienie;
  • nadmiernego obciążenia różnych okolic stopy, którego przyczyną jest jej deformacja i nieprawidłowe stawianie stóp w trakcie chodzenia. W miejscach zbyt dużego nacisku powstają odciski, a następnie owrzodzenia.

Jakie są objawy zespołu stopy cukrzycowej?

Podstawowym objawem stopy cukrzycowej jest ból, który nasila się w nocy. Towarzyszą mu bolesne skurcze mięśniowe oraz uczucie mrowienia i kłucia w nodze. Skóra stopy staje się sucha i łuszcząca oraz tworzą się na niej pęknięcia z ogniskami martwicy i owrzodzenia. U cukrzyka obserwuje się utrudnienie procesu gojenia się ran. Dochodzi do drętwienia stopy, a z czasem do upośledzenia jej funkcji podpierającej i umożliwiającej utrzymanie równowagi. W zaawansowanym stadium zespołu stopy cukrzycowej pojawiają się również objawy ogólne, takie jak: gorączka, przyspieszony oddech oraz tętno.

Leczenie stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej wymaga długotrwałego, kompleksowego leczenia przez lekarzy – specjalistów z różnych dziedzin, czyli diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta i dermatologa. Brak leczenia może prowadzić do amputacji kończyny. W leczeniu ważne jest wyrównanie cukrzycy, czyli zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i utrzymanie go w granicach normy. Osoba chora powinna wyposażyć się w specjalne wkładki do obuwia lub obuwie ortopedyczne. W zwalczaniu powstałych ran i owrzodzeń wykorzystuje się preparaty zawierające m.in. srebro bądź opatrunki pod ciśnieniem. W przypadku zakażenia trudno gojących się ran zastosowanie ma antybiotykoterapia. Duże zmiany naczyniowe w obrębie stopy wymagają zastosowania specjalistycznych zabiegów naczyniowych.

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady