Długotrwały kaszel może być objawem gruźlicy, sarkoidozy, rozstrzenia oskrzeli i raka dróg oddechowych. Jeśli jednak wyniki badań RTG nie pokazują nieprawidłowości, przyczyny długotrwałego kaszlu należy szukać gdzie indziej. Mogą nią być m.in. astma, zespół przewlekłego kaszlu związanego z górnymi drogami oddechowymi, alergia lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Reklama

Choroby powodujące długotrwały kaszel widoczne w obrazie RTG

W przypadku kaszlu utrzymującego się ponad 8 tygodni jednym z koniecznych do wykonania badań jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Widoczne na nim zmiany mogą świadczyć o chorobie, która wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.

Przyczyną długotrwałego suchego kaszlu widoczną w obrazie RTG może być sarkoidoza. Inną możliwą przyczyną jest nowotwór górnych dróg oddechowych, który potwierdza się lub wyklucza wykonując tomografię komputerową i bronchoskopię.

Zobacz także

Nieprawidłowy obraz RTG klatki piersiowej może dać też gruźlica, ale zwykle towarzyszą jej inne niż długotrwały kaszel objawy – m.in. gorączka, utrata masy ciała, w zaawansowanym stadium także krwioplucie.

Widoczne na zdjęciu RTG jest też rozstrzenie oskrzeli. Jest to choroba powodująca wytwarzanie zbyt dużej ilości wydzieliny i utrudniająca lub uniemożliwiająca jej odkrztuszanie. Choroby te występują niezbyt często, ale dzięki badaniu przy pomocy promieni Roentgena szansa na ich wykrycie jest duża.

Wykrywalna jest też przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP. Dotyka ona przeważnie palaczy, ale zdarza się też u ludzi niepalących narażonych na kontakt z dymem tytoniowym. POChP jest nieuleczalna, a polega na stopniowym ograniczaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Długotrwały kaszel występuje razem z m.in. dusznością, świszczącym oddechem i dużą ilością plwociny, niekiedy zabarwionej krwią. POChP pozwala wykryć spirometria.

Długotrwały kaszel bez widocznych zmian w obrazie RTG

Bardziej skomplikowana jest diagnostyka w przypadku prawidłowego obrazu RTG klatki piersiowej. Najczęstszą przyczyną długotrwałego kaszlu jest zespół przewlekłego kaszlu związanego z górnymi drogami oddechowymi, czyli UACS. Pod tą ogólną nazwą kryją się schorzenia związane z:

  • nieżytem nosa – alergiczny, poinfekcyjny, polekowy nieżyt nosa, nieżyt nosa w wyniku nieprawidłowej budowy dróg oddechowych, z powodu działania czynników drażniących, zawodowy lub ciążowy nieżyt nosa;
  • infekcjami zatok – alergiczne grzybicze zapalenie zatok przynosowych, bakteryjne zapalenie zatok przynosowych.

Diagnoza powinna uwzględniać objawy towarzyszące długotrwałemu mokremu kaszlowi, np. ściekanie wydzieliny po tylnej części gardła czy przekrwioną śluzówkę. Bardzo często UACS nie daje jednak żadnych objawów poza przewlekłym kaszlem.

Popularną przyczyną długotrwałego kaszlu u dzieci i u dorosłych jest astma oskrzelowa. Charakterystyczne jest, że kaszel przybiera na sile w reakcji na nagłą zmianę temperatury powietrza, w wyniku dużego wysiłku fizycznego i nocą.

Długotrwały kaszel może być też skutkiem refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli zgagi. Treść żołądka przedostająca się do przełyku powoduje nie tylko pieczenie i gorzki smak w ustach, ale i podrażnia drogi oddechowe, wywołując kaszel.

Bardzo często długotrwały kaszel u dorosłego to kaszel palacza. Występuje on nie tylko u aktywnych palaczy, ale też u tych osób, które zerwały z nałogiem nikotynowym.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama