Leczenie osteoporozy okołostawowej: leki, odpoczynek, fizykoterapia, dieta

lekarz polecający witaminę D
Fot. ©pathdoc/Fotolia

Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym.

W jaki sposób leczy się osteoporozę okołostawową?

W przypadku zaobserwowania bólu i obrzęku stawów należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza wpływa na skuteczność leczenia, a jeżeli zacznie się je wcześnie, to jest szansa na trwałe wycofanie się choroby.

Leki modyfikujące przebieg choroby

W leczeniu osteoporozy stosuje się lek modyfikujący jej przebieg (LMPCh). Skutkuje to remisją, czyli ustąpieniem objawów i cech aktywności choroby w obrazowych i laboratoryjnych badaniach. Skuteczne leczenie pozwala na usunięcie objawów, poprawę jakości życia i sprawność. Stosuje się również rehabilitację, a czasem leczenie chirurgiczne. Leki modyfikujące przebieg choroby (na przykład metrotreksat, sole złota, adalimumab czy golimumab) łagodzą jej objawy, hamują niszczenie stawów i umożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, ale nie skutkują pełnym wyleczeniem. Należy je zastosować jak najszybciej, by uniknąć nieodwracalnych zmian w stawach.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: minipączki serowe

Wsparcie psychiczne i ćwiczenia

W leczeniu ważne jest wsparcie psychiczne, ponieważ problemy fizyczne mogą wywołać frustrację, a nawet depresję. Pomocy można szukać w poradniach specjalistycznych i u członków rodziny. Terapia behawioralna jest skuteczna w kontrolowaniu objawów osteoporozy i wpływa na polepszenie samooceny. Ponadto ważny jest odpoczynek. Wskazane są drzemki w ciągu dnia. Warto również wykonywać ćwiczenia, które zapobiegną niekorzystnym zmianom w stawach. Powinny to być ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, poprawiające wydolność. Można wybrać jazdę na rowerze albo pływanie. Rodzaj aktywności fizycznej warto skonsultować z rehabilitantem.

Fizykoterapia

W leczeniu osteoporozy można także korzystać z fizykoterapii, która uśmierzy ból i zmniejszy zapalenie stawów. Można wybrać krioterapię, masaże czy ultradźwięki. Z kolei zaopatrzenia ortopedyczne pomagają odciążyć stawy. W walce z niepełnosprawnością pomogą laski, kule, fotele inwalidzkie czy stabilizatory dbające o prawidłowe ułożenie stawów. Można też używać wkładek ortopedycznych do butów, które mają poprawić ułożenie stopy i odciążyć stawy nośne w czasie chodzenia.

Dieta

Ważna jest także odpowiednia dieta. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Należy unikać zarówno nadwagi, jak i niedożywienia. Nadwaga prowadzi do obciążenia stawów, a niedożywienie do zaniku mięśni. Kościom należy dostarczać witaminę D i wapń. Ponadto należy zaniechać palenia papierosów, które podnosi ryzyko zachorowania.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady