Egzema to inaczej wypryski. Jest uciążliwym schorzeniem, które przejawia się powstawaniem łuszczących się czerwonych i swędzących plam. Egzema może mieć wiele postaci i powstaje w każdym wieku.

Reklama

Przyczyny powstania egzemy

Egzemę najczęściej wywołują alergeny kontaktowe i wtedy zapalenie może pojawić się w dowolnym miejscu skóry. Niekiedy wywołują ją alergeny wewnątrzustrojowe, np. ogniska bakteryjne czy pasożyty jelitowe. Jeśli rodzic choruje na astmę lub na katar sienny jego dziecko prawdopodobnie zachoruje na egzemę. Udowodniono, że dziecko chorujące na egzemę, w późniejszych latach cierpi na katar sienny bądź na astmę. Dodatkowo alergeny takie jak kurz, pleśń, pyłki kwiatów, czy łupież zwierzęcy mogą nasilić występowanie schorzenia. Podobnie jest z pokarmem, który wywołuje alergię.

Objawy powstania egzemy

Egzema pojawia się u małych dzieci i u niemowląt pod postacią rumienia na policzkach. Rumień z czasem robi się bardziej czerwony i łuszczy się. Niekiedy przenosi się na czoło i skórę głowy. Egzema zwykle znika kiedy maluch ma 2 latka. Niektóre osoby, które cierpiały na egzemę w dzieciństwie, mogą na nią też cierpieć w wieku dorosłym. U starszych dzieci rumień jest przesuszony i łuszczy się. Występuje zazwyczaj po wewnętrznej stronie łokci, na nadgarstkach lub po bokach karku i na dłoniach. Przeważnie dzieci cierpiące na egzemę mają alergię na orzechy i mleko. U dorosłych osób egzema przybiera formę twardych wykwitów skórnych podobnych do łat. Zapalenie skórne pojawia się najczęściej na łokciach, dłoniach i zgięciach stawów. Może też wystąpić na karku, na rękach, powiekach a czasem i na klatce piersiowej. Jednym z objawów egzemy jest swędzenie skóry. Jeśli zacznie się ją drapać pojawi się stan zapalny, a swędzenie będzie coraz bardziej uciążliwe. Na skórze mogą pojawić się guzki, zaczerwienione plamy, pękające krostki i szorstkie łaty. Kiedy rumień łuszczy się coraz bardziej, a z czasem przybiera postać pękającego strupa należy udać się do dermatologa.

Reklama

Leczenie i profilaktyka egzemy

Lekarz powinien zdiagnozować objawy i skierować chorego na testy alergiczne. Specjalista może również zlecić badanie próbki złuszczonej skóry, aby wykluczyć inne infekcje skórne. Dodatkowo może przepisać odpowiednie leki, najczęściej kortyzon lub preparaty antyhistaminowe. Niekiedy przeprowadza się odczulanie. Aby utrzymać skórę w jak najlepszej formie trzeba unikać szorstkich materiałów, gwałtownych zmian temperatury, kontaktu ze zwierzętami i nosić luźne ubrania. Szczególnie należy dbać o skórę zimą, nosić rękawiczki i właściwie ją nawilżać. W ciepłych pomieszczeniach zaleca się picie dużych ilości wody.

Reklama
Reklama
Reklama