Objawów zespołu Downa jest bardzo wiele, jednak nie występują one jednocześnie u jednej osoby. U większości dotkniętych tą chorobą występują natomiast charakterystyczne cechy w budowie twarzy i głowy. Bardzo częste są także problemy ze słuchem, z oczami oraz upośledzenie umysłowe.

Reklama

Zespół Downa objawia się w wyglądzie głowy

Osoby z zespołem Downa najczęściej mają płaski profil twarzy, krótkogłowie, spłaszczoną potylicę, a także skośnie ustawione szpary powiekowe, które są jednocześnie wąskie i krótkie.

Do typowych rysów osób z zespołem Downa należą małe i wąskie usta, nisko osadzone małe uszy oraz mały, spłaszczony nos. Osoby z zespołem Downa często wysuwają język na zewnątrz, ponieważ w jamie ustnej ma on mało miejsca. Choroba przejawia się też w innych cechach oczu – na tęczówce występują jasne plamki, soczewka jest punktowo zmętniona. Chorzy na zespół Downa cierpią zwykle na krótkowzroczność, mają zeza lub oczopląs.

Objawy zespołu Downa na całym ciele

Zespół Downa sprawia, że osoby cierpiące na tę chorobę rodzą się z krótką szyją i fałdem skóry na karku – ten znika po 12 miesiącach życia. Powoduje też nieprawidłową budowę dłoni, w tym bruzd oraz palców. Mogą występować też nieprawidłowości w całym układzie kostnym oraz w układzie moczowo-płciowym.

Zobacz także

Upośledzenie umysłowe objawem zespołu Downa

Bardzo często występujący objaw zespołu Downa to niepełnosprawność intelektualna. Upośledzenie może być lekkie do umiarkowanego. W zależności od stopnia niepełnosprawności osoby cierpiące na tę chorobę są w stanie wykonywać samodzielnie codzienne czynności lub wymagają stałej opieki.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama