Objawy choroby neurologicznej: depresja, omdlenia, lęki, światłowstręt

Smutna kobieta stoi na balkonie
Fot. ©Focus Pocus LTD/Fotolia

Choroba neurologiczna silnie oddziałuje na cały organizm. Jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jej główne objawy to: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia czy zaburzenia psychiczne.

Choroby układu nerwowego występują tak często, jak zaburzenia innych systemów. Jednak podstawowa funkcja układu nerwowego (m.in. odbiór bodźców i kontrola narządów wewnętrznych) sprawia, że choroby z nim związane są niezwykle ciężkie oraz uniemożliwiają pracę całego organizmu.

Choroby układu nerwowego – ogólna charakterystyka objawów

Choroby neurologiczne zaczynają się niepostrzeżenie. Wiele zaburzeń może rozwijać się przez lata, pozostając niezauważone. Najczęściej pierwsze objawy są ogólne, przez co choroba jest trudna do zdiagnozowania.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Zawroty głowy – diagnostyka i konsekwencje

Zawroty głowy mogą mieć podłoże neurologiczne wtedy, gdy powtarzają się regularnie lub powodują zagrożenie dla zdrowia. Objawiają się poczuciem braku „twardego gruntu” pod stopami, zawirowaniami w głowie lub lękiem przed nagłym upadkiem. Potencjalne choroby neurologiczne, które mogą wywoływać zawroty głowy, to: uszkodzenia nerwów czaszkowych, ataksja (problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub udar mózgu.

Zaburzenia psychiczne – występowanie

50% pacjentów trafiających do neurologa skarży się na zaburzenia psychiczne. Do podstawowych nieprawidłowości świadczących o chorobie neurologicznej można zaliczyć:

  • zaburzenia depresyjne: patologiczne przypadki tej choroby występują w większości chorób neurologicznych (u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, depresja diagnozowana jest w 50% przypadków, natomiast w przebiegu padaczki może dotyczyć nawet 75%);
  • zaburzenia świadomości: dezorientację, zaburzenia myślenia i pamięci, urojenia;
  • zaburzenia lękowe: paniczny lęk, zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca.

Omdlenia – niebezpieczeństwo czy fałszywy alarm?

Najczęstsze typy omdleń to omdlenia ortostatyczne, odruchowe i pochodzenia sercowego. Omdlenia pochodzenia ortostatycznego (czyli nagły spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji ciała na pionową) to jedyny rodzaj omdleń, który może mieć podłoże neurologiczne. W przypadku jednorazowego epizodu, nie powinno być powodów do obaw. Jeśli natomiast sytuacje takie pojawiają się systematycznie, przyczyna może znajdować się w układzie neurologicznym. Potencjalne choroby neurologiczne, których objawem mogą być omdlenia ortostatyczne, to: neuropatie (zaburzenia przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych), stwardnienie rozsiane, guzy mózgu.

Światłowstręt – przyczyny i rodzaje

Światłowstręt to nadwrażliwość na światło. Powoduje go zwykle zaburzone funkcjonowanie elementów oka, czyli spojówki, rogówki oraz tęczówki. Jeśli wizyta u okulisty nie wykazuje nieprawidłowości oka, przyczyny można szukać w neurologii. Potencjalne choroby neurologiczne, przy których występuje światłowstręt, to: choroby ze spektrum autyzmu, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i krwawienia podpajęczynówkowe.

 
  • Kamica nerkowa to choroba, która powoduje ból przy oddawaniu moczu. Poznaj, inne objawy piasku w nerkach.
  • Zażółcone białka oka to częsty objaw żółtaczki oraz problemów z wątrobą. Dowiedz się więcej, o tym czego objawem są żółte białka oczu.
  • Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Dowiedz się, jak leczyć łzawiące oczy

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje