Hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów u kobiet

Kobieta stojąca z założonymi rękami
Fot. ©Karin&Uwe Annas/Fotolia

Hiperandrogenizm to patologiczny stan układu hormonalnego u kobiet, który polega na nadmiarze męskich hormonów. Przyczyną hiperandrogenizmu mogą być niektóre zażywane leki (np. podawany przy endometriozie danazol), menopauza i choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników). Leczenie polega na usunięciu przyczyny.

 

Hiperandrogenizm dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: pączki-murzynki

Czym jest hiperandrogenizm?

Hiperandrogenizm to wzmożone wydzielanie androgenów (hormonów steroidowych pochodzących, np. z jajników i nadnerczy) u kobiet. Głównym androgenem u kobiet jest testosteron. Hiperandrogenizm objawia się słabnięciem właściwości charakterystycznych dla dojrzałych kobiet (defeminizacja) i nasileniem się cech męskich (maskulinizacja).

 

  • Objawy defeminizacji: nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia metaboliczne, zanik cech płciowych (np. gruczołów sutkowych).
  • Objawy maskulinizacji, np.: hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała), obniżenie libido i tonu głosu, przyrost mięśni.

Przyczyny hiperandrogenizmu: menopauza, niektóre leki, wady genetyczne i choroby

Przyczynami hiperandrogenizmu mogą być: menopauza, wady genetyczne (wrodzony przerost nadnerczy) i zażywanie niektórych leków (np. danazolu i minoksydylu). Czynniki chorobowe zwiększające ryzyko wystąpienia wzmożonego wydzielania androgenów u kobiet to, np.:

Leczenie wzmożonego wydzielania androgenów

Leczenie hiperandrogenizmu polega na likwidacji przyczyny (np. odstawieniu leków lub usunięciu guzka). Jeżeli androgenizacja jajnikowa spowodowana jest przyczynami genetycznymi (np. wrodzonym przerostem nadnerczy) zaleca się podawanie glikokortykosteroidów. W przypadku, gdy przyczyna hiperandrogenizmu jest niemożliwa do usunięcia (np. przy zespole policystycznych jajników) stosowana jest terapia lekami antykoncepcyjnymi.

Hiperandrogenizm a ciąża

Zbyt duża ilość męskich hormonów w organizmie kobiety może powodować trudności z zajściem w ciążę. Kwestia uzależniona jest od stopnia nasilenia zaburzeń. W przypadku niewielkich zmian i braku zaburzeń anatomicznych, zajście w ciążę jest możliwe, dzięki przyjmowaniu przepisanych przez lekarza preparatów hormonalnych. Zajście w ciążę może okazać się nieosiągalne, jeżeli zaburzenia dotyczą zmiany w budowie narządów płciowych (np. występowanie męskich narządów w kobiety).

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady