Syrop prawoślazowy można kupić w aptece za kilka złotych i w ciągu kilku dni wyleczyć nim kaszel, pozbyć się chrypki i uśmierzyć ból gardła. Przed zakupem warto jednak skonsultować się z lekarzem, bo choć skład tego leku jest prawie w 100% naturalny, przy niektórych schorzeniach może dojść do działań niepożądanych.

Reklama

Syrop prawoślazowy – działanie

Syrop prawoślazowy stosuje się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Do produkcji tego syropu służą korzenie prawoślazu lekarskiego – rośliny wykorzystywanej w medycynie już przez starożytnych. Prawoślaz lekarski jest bogaty w śluz, który ma działanie powlekające, łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne. Pomaga w leczeniu kaszlu, chrypki, bólu gardła i krtani, nieżytu oskrzeli i przełyku.

Syrop prawoślazowy – na kaszel suchy czy mokry?

Syrop prawoślazowy można stosować zarówno przy kaszlu suchym jak i mokrym. W zależności od przebiegu choroby łagodzi podrażnienia jamy ustnej i zapobiega odruchowi kaszlu lub rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwia jej odkrztuszanie.

Jak długo podawać syrop prawoślazowy?

Syrop prawoślazowy, tak jak inne leki na kaszel, stosuje się nie dłużej niż przez 3 dni. Jeśli po tym czasie leczenie nie przynosi efektu, trzeba zgłosić się do lekarza po receptę na silniejszy środek.

Czy syrop prawoślazowy można podawać dzieciom?

Syrop prawoślazowy można podawać dzieciom od 3. roku życia. U młodszych nie wolno włączać do leczenia żadnych – nawet ziołowych – leków bez konsultacji z pediatrą.

Zobacz także

Syrop prawoślazowy – jak stosować?

Dawkowanie syropu prawoślazowego jest zależne od wieku chorego. Dorośli mogą przyjmować 15 ml, czyli łyżkę stołową leku 3 razy dziennie (po posiłku), mniejsze dzieci (3–6 lat) – od 5 do 10 ml, natomiast większe (6–12 lat) – od 10 do 15 ml.

Syrop prawoślazowy a ciąża i karmienie piersią

Syrop prawoślazowy nie został przebadany pod względem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dlatego niezalecane jest przyjmowanie tego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania

Syrop prawoślazowy może zaszkodzić cukrzykom, ponieważ zawiera sacharozę. W jego składzie znajduje się też etanol, którego nie mogą przyjmować osoby z chorobą alkoholową, padaczką czy schorzeniami wątroby oraz kwas benzoesowy zagrażający chorym na astmę oskrzelową. Poza tym przeciwwskazaniem do stosowania syropu jest uczulenie na prawoślaz bądź inne składniki leku.

Reklama

Syrop prawoślazowy – cena

Cena syropu prawoślazowego waha się od 2 do 3 zł (za butelkę o zawartości 125 g).

Reklama
Reklama
Reklama