Marskość wątroby to choroba, która rozwija się na przestrzeni lat. Największym wrogiem wątroby jest alkohol, ale można na marskość również zachorować na skutek wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Marskość prowadzi do niewydolności wątroby.

Reklama

Charakterystyka i przyczyny marskości wątroby

Marskość wątroby to rozsiane uszkodzenie tego narządu, które występuje dosyć często (300 osób na 100 tysięcy zapada na tę chorobę). Związana jest z włóknieniem i zmianą prawidłowej struktury wątroby. Tkanka wątroby (jej komórki – hepatocyty umierają) zostaje zastąpiona przez tkankę łączną. Zmniejsza się ilość czynnego miąższu, a tym zmianom towarzyszy nadciśnienie wrotne. W związku z tym, że organ ten ma duże możliwości regeneracyjne często marskość wykrywa się przypadkiem, ponieważ chorzy nie skarżą się na dolegliwości. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Choroba ta ewoluuje przez lata, jest nieodwracalna.

Przyczyną marskości wątroby jest choroba alkoholowa, choroby metaboliczne i wirusowe zapalenie wątroby typu A, B oraz C. Wpływ ma także przyjmowanie leków i toksyny. Marskość powoduje pogorszenie pracy wątroby, aż do jej niewydolności.

Przebieg marskości wątroby

Tempo rozwoju marskości wątroby jest różne. Jednakże od chwili pojawienia się pierwszych objawów tylko połowa chorych żyje kolejne 5 lat, a zaledwie 20% przeżywa dekadę.

Zobacz także

Na początku choroby odczuwalne jest zmęczenie i osłabienie. Może także dokuczać stan podgorączkowy. Brakuje apetytu, co przekłada się na spadek wagi. Sylwetka chorego na marskość jest określana mianem „kasztanowego ludzika”, ponieważ ma on powiększony brzuch z powodu przestoju krwi w jamie brzusznej oraz bardzo chude ręce jako wynik zaniku mięśni.

Pojawiają się także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Odczuwane są takie dolegliwości jak wzdęcia, ból w okolicy wątroby. Ponadto męczą mdłości i wymioty. Wątroba, przepuklina i śledziona powiększają się. Poza tym występuje biegunka.

Marskość wywołuje zmiany skórne. Cera przypomina stan żółtaczki. Odczuwalny jest świąd. Widoczne są rozszerzone naczynka i tzw. żółte kępki (zmiany grudkowe w okolicy oczu), a także poszerzone żyły na brzuchu. Może pojawić się krwawienie z nosa i dziąseł, a także wylewy do błon śluzowych, jeżeli synteza czynników krzepnięcia przebiega w sposób nieprawidłowy, a liczba płytek krwi ulega zmniejszeniu.

Pojawia się zespół encefalopatii wątrobowej, czyli zmiany w układzie nerwowym. Ponadto marskość wątroby wpływa na układ rozrodczy. Libido i płodność są obniżone. Choroba ta prowadzi do zaburzeń menstruacji u kobiet, a u mężczyzn do zmniejszenia wielkości jąder i zmiany owłosienia na wzgórku łonowym na takie jak u kobiet.

Marskości wątroby często towarzyszy anemia, niedobór krwinek białych i płytek krwi.

Reklama

Powikłaniem związanym z marskością jest nadciśnienie wrotne. Jest ono spowodowane utrudnionym przepływem krwi przez wątrobę. Naczynia żylne powiększają się w żołądku i przełyku, co skutkuje powstaniem żylaków.

Reklama
Reklama
Reklama