Zatrucia lekami wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kluczowe jest ustalenie, jaki konkretnie lek został przyjęty przez chorego – od tego zależy metoda jego leczenia.

Reklama

Przy zatruciu lekami czasem wystarczy podanie środków dożylnych, ale niekiedy – zwłaszcza przy zatruciu antydepresantami i psychotropami – konieczne jest płukanie żołądka.

Leczenie zatrucia lekami przeciwbólowymi

Całkowite oczyszczenie organizmu z nadmiernej ilości środków przeciwbólowych jest możliwe – nawet przy ciężkim zatruciu – w ciągu 8 godzin od zażycia leków. Podaje się w tym celu dożylnie dawkę acetylocysteiny bądź metioniny.

Leczenie zatrucia lekami nasercowymi

Objawy przedawkowania leków nasercowych ustępują po dożylnym podaniu atropiny, która leczy bradykardię i podnosi ciśnienie krwi. W razie wystąpienia wstrząsu kardiogennego stosuje się glukagon albo izoprenalinę.

Zobacz także

Leczenie zatrucia lekami antydepresyjnymi

Trudniej oczyścić organizm z substancji obecnych w środkach antydepresyjnych. Nieodzowna jest tu hospitalizacja. Trzeba reagować szybko, bo silne zatrucie prowadzi do zaburzeń pracy serca i trudności w oddychaniu. Leczenie polega na natychmiastowym płukaniu żołądka i podaniu węgla aktywnego.

Leczenie zatrucia lekami psychotropowymi

Najgroźniejsze w skutkach jest zatrucie psychotropami. Życie osoby, która przedawkowała leki uzależnione jest od tego, jak szybko otrzyma pomoc lekarską. Leczenie przebiega w warunkach intensywnej opieki medycznej. Przeprowadza się płukanie żołądka, podaje węgiel aktywny i diazepam. Konieczna jest także intubacja.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama