Łożysko powstaje, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy

Łożysko w ciąży
Fot. © Halfpoint/Fotolia.com

Kiedy tworzy się łożysko, zaczyna wytwarzać hormony niezbędne do utrzymania ciąży. Łożysko zaczyna się kształtować, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Po 12. tygodniach zaopatruje płód w tlen i substancje odżywcze oraz odprowadza produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

 

Łożysko rośnie wraz z płodem i po 9 miesiącach od poczęcia stopniowo traci swoje właściwości. Z tego powodu ciąża przenoszona jest równie niekorzystna dla dziecka co zbyt wczesny poród. W efekcie starzenia łożysko ulega zwłóknieniu, zwapnieniu i otłuszczeniu, a naczynia krwionośne stają się mniej wydajne.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kapustą pekińską

Funkcje łożyska i moment jego powstania

Łożysko powstaje, kiedy w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Formuje się ono z zewnętrznej błony płodowej zwanej kosmówką. Łożysko jest przytwierdzone do ściany macicy i rośnie wraz z dzieckiem, okrywając je. Płód z łożyskiem jest połączony pępowiną, przez którą do nienarodzonego dziecka docierają substancje odżywcze i tlen.

 

Kiedy tworzy się łożysko, jego początkową rolą jest zatrzymanie zarodka wewnątrz macicy.

Około 12. tygodnia jest ono rozwinięte na tyle, że może zacząć pełnić swoje kluczowe funkcje, czyli:

  • doprowadzać do płodu krew, w której zawarte są substancje odżywcze krążące w ciele matki oraz tlen i przeciwciała;
  • odprowadzać produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla, a także mocznik (nadmiar mocznika w organizmie jest toksyczny);
  • produkować hormony: gonadotropinę kosmówkową (utrzymuje ciążę), somatomammotropinę kosmówkową (zapewnia prawidłowy przepływ substancji odżywczych do płodu), relaksynę (hamuje skurcze macicy i rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu), testosteron (kształtuje cechy płciowe u płodu), progesteron (utrzymuje ciążę) i estrogeny: estron (odpowiada za rozrost błony śluzowej macicy i hamuje owulację w trakcie ciąży), estradiol (odpowiada za rozrost śluzówki macicy), estriol (hamuje owulację w ciąży).

Łożysko a poród

W trzeciej fazie porodu, czyli po wydaniu dziecka na świat, matka rodzi również łożysko. Samodzielnie odrywa się ono od ściany macicy i opuszcza organizm kobiety przez drogi rodne (czasem, gdy część łożyska się oderwie, lekarz musi je usunąć w ostatniej fazie porodu). W okresie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie, rana powstała po odseparowaniu łożyska od macicy goi się, a macica się obkurcza. W tym czasie możliwe jest krwawienie z narządów płciowych.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady