Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – wzrosty, spadki i wahania ciśnienia odczuwają meteopaci

mężczyzna w złym nastroju
Fot. ©BillionPhotos.com/fotolia

Mogłoby się wydawać, że samopoczucie pogarsza się wyłącznie wtedy, gdy ciśnienie na zewnątrz spada, jednak dolegliwości odczuwane są także podczas wahań ciśnienia i jego wzrostu.

 

Złe samopoczucie spowodowane wysokim ciśnieniem atmosferycznym odczuwają głównie meteopaci. Dokuczliwe są dla nich zmiany pogody, a szczególnie przechodzenie frontów. Wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować u nich bóle głowy, zawroty głowy, senność, rozdrażnienie i zwiększać krzepliwość ich krwi.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: amerykańskie donuty

Dolegliwości przy wysokim ciśnieniu

Zwykle przykre i uporczywe dolegliwości dopadają ludzi wrażliwych na zmianę pogody wówczas, gdy ciśnienie na zewnątrz spada. Wachlarz objawów jest szeroki i przeważają w nim dolegliwości bólowe i związane z nastrojem. Część osób negatywnie odczuwa także wzrost ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – ta zależność zauważalna jest u więcej niż połowy Europejczyków. Wysokie ciśnienie na zewnątrz wywołuje bóle głowy, a nawet migreny, których trudno się pozbyć tradycyjnymi metodami, np. zażywając tabletkę. Mimo że zwykle jest ładna pogoda, gdy jest wysokie ciśnienie atmosferyczne, meteopaci czują się wtedy rozdrażnieni i dokucza im senność. Na samopoczucie mają duży wpływa także warunki towarzyszące wysokiemu ciśnieniu atmosferycznemu podczas oddziaływania silnego wyżu. W lecie w tym czasie jest upalnie, a podczas zimy – temperatura mocno spada i nie towarzyszą temu opady śniegu ani deszczu. Konsekwencją dużego wzrostu ciśnienia atmosferycznego dla osób wrażliwych na zmiany pogody są problemy z koncentracją i rozkojarzenie.

Wzrost krzepliwości krwi spowodowany wzrostem ciśnienia atmosferycznego

Wysokie ciśnienie atmosferyczne zwiększa ciśnienie krwi i jej krzepliwość. Dlatego oprócz bólu głowy i ogólnie kiepskiego samopoczucia wzrost ciśnienia na zewnątrz może powodować problemy z układem krążenia. Zależność między wysokim ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem zauważą przede wszystkim osoby chore na miażdżycę, które są szczególnie narażone na zawał. Wahania ciśnienia o 8 hPa wystarczą, by wywołać zaburzenia rytmu serca, co także może skutkować zawałem albo wylewem. Błędem jest picie kawy i innych napojów z kofeiną, gdy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie. Ten czas najlepiej przeczekać, odpoczywając. Należy pamiętać także, że zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają nie tylko na krzepliwość krwi, ale i na działanie leków.

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady