Guzki Boucharda podobnie jak guzki Heberdena są objawem choroby zwyrodnieniowej stawów. Mogą powodować ból dłoni i usztywniać je, uniemożliwiając wykonywanie precyzyjnych ruchów. Jeśli nie powodują bólu, nie leczy się ich.

Reklama

Różnice pomiędzy guzkami Boucharda a guzkami Heberdena

Guzki Boucharda występują rzadziej niż guzki Heberdena. Zarówno jedne, jak i drugie wyglądają podobnie: zniekształcają i poszerzają palce w okolicach stawów. Guzki Boucharda występują na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych, guzki Heberdena – dalszych. Oba rodzaje guzków najczęściej pojawiają się na palcu wskazującym i serdecznym. Guzki są utworzone z tkanki chrzęstnej i kostnej. W ich obrębie może dochodzić do stanów zapalnych.

Objawy związane z obecnością guzków Boucharda

Obecność guzków Boucharda na palcach dłoni może powodować ich bolesność, ograniczać sprawność oraz usztywniać stawy.

Czy guzki Boucharda się leczy?

Guzków Boucharda nie leczy się, o ile nie powodują bólu. Niemożliwe jest cofnięcie zmian zwyrodnieniowych. Oddziaływanie terapeutyczne ukierunkowane jest na redukcję bólu i usprawnienie dłoni dotkniętych chorobą. Zalecana jest gimnastyka palców, fizjoterapia: nagrzewanie dłoni lampą sollux, okładami parafiny lub termoforem. Należy unikać natomiast wyziębiania dłoni i przeciążania stawów, np. przez noszenie ciężkich przedmiotów. W przypadku silnego bólu w stawy wstrzykuje się kortykosteroidy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama