Erytrocyty to inaczej czerwone krwinki (RBC). Są one składnikiem krwi, której zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Badanie morfologiczne pozwala ustalić, czy ich liczba we krwi jest prawidłowa.

Reklama

Jak wygląda badanie krwi?

Skierowanie na badanie krwi może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista. Badanie wykonywane jest w laboratorium. Musimy stawić się na nie rano, na czczo, ponieważ zarówno pora dnia, jak i posiłki mogą zmieniać wyniki. Krew do badania zostanie pobrana z żyły, najczęściej żyły łokciowej, choć można ją też pobrać z palca lub płatka ucha. Po pobraniu próbki krwi zostaniemy poinformowani, kiedy możemy zgłosić się po wyniki badania. Z wynikami należy wrócić do lekarza, który wystawił skierowanie.

Normy dla liczby erytrocytów (RBC)

Prawidłowa liczba erytrocytów w mikrolitrze (µl) krwi dorosłego mężczyzny wynosi od 4,2 do 5,4 miliona erytrocytów, a u kobiet od 4,2 do 5,2 miliona.

Przyczyną zwiększonej liczby czerwonych krwinek, tzw. poliglobulii, może być odwodnienie organizmu lub problemy z układem oddechowym, np. u nałogowych palaczy. Poliglobulia występuje także u osób chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP).

Zobacz także

Zbyt mała liczba erytrocytów może natomiast oznaczać niedokrwistość (anemię) lub przewodnienie (stan zaburzonej gospodarki wodnej organizmu). Obniżona liczba erytrocytów występuje także u kobiet w ciąży i jest związana z naturalnym w tym stanie rozrzedzeniem krwi. Normalne stężenie erytrocytów u kobiet w ciąży to 3,5-4,5 mln/µl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama