Zaćma starcza – najczęstszy rodzaj zmętnienia soczewki

Zaćma starcza - katarakta
Fot. © contrastwerkstatt/Fotolia.com

Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.

 

Zaćma starcza jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Inne popularne schorzenia tego typu to jaskra, odwarstwienie siatkówki lub zwyrodnienie plamki żółtej.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kukurydzą

Na czym polega zaćma (katarakta)?

Soczewka w oku odpowiada za wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki niej odbite promienie słoneczne są przepuszczane do wnętrza oka. Narząd ten sprawia, że trafiają one w miejsce, gdzie mogą być prawidłowo odczytane. Jednak soczewka z biegiem czasu zaczyna mętnieć i gorzej przepuszczać światło. Zaćma (katarakta) polega na znacznym zmniejszeniu przejrzystości tego narządu. Na rozwój tej choroby duży wpływ mają wolne rodniki tlenowe, które powstają przy kontakcie z promieniami słonecznymi. Zaćma wynika też z podatności na wpływ genetyczny oraz przebycia innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca.

Objawy i rodzaje zaćmy starczej

Zaćma starcza polega na zmętnieniu soczewki poprzez proces starzenia się. Pierwsze objawy choroby zaczynają się rozwijać po 40. roku życia. Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy, jednak zwykle schorzenie ma charakter mieszany:

  • zaćma korowa – polega na zmętnieniu w zewnętrznych warstwach soczewki, co skutkuje rozdwojeniem obrazu;
  • zaćma jądrowarozwój zaćmy w jądrze soczewki, co prowadzi do krótkowzroczności;
  • zaćma podtorebkowa czaszowata – zmętnienie pod torebką tylną soczewki, które objawia się do rozszczepieniem światła w źródle.

W przypadku każdej z odmian zaćmy starczej znacznie pogarsza się ostrość wzroku, co jest niemożliwe do skorygowania poprzez noszenie okularów. Ludzie z tą chorobą mają wrażenie olśnienia, które znacznie utrudnia im normalne życie. Zaawansowana faza zaćmy starczej skutkuje ślepotą.

Leczenie i rozpoznanie zaćmy starczej

Aby poprawnie zdiagnozować zaćmę starczą, należy farmakologicznie rozszerzyć źrenicę oraz wykonać badanie oka w lampie szczelinowej. Dzięki temu można zobaczyć biel źrenicy, która jest symptomem choroby. Leczenie zaćmy starczej we wczesnej fazie polega na skorygowaniu nadwzroczności za pomocą zabiegu chirurgicznego, który trwa około 20 minut. Uprzednio znieczula się oko specjalnymi kropelkami. Obecna medycyna rozwinęła się na tyle, że nacięcie ma szerokość maksymalnie 2 mm, więc rana bardzo szybko się goi. Gdy zaćma starcza jest w zaawansowanej fazie, to jedynym ratunkiem jest usunięcie soczewki i zastąpienie jej sztuczną.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje