Choroby żołądka: rak żołądka – objawy, leczenie, rokowanie

Kobieta trzyma się za brzuch.
Fot. ©maroke/Fotolia.com

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

 

Choroby żołądka, w tym nowotwór, diagnozuje się dzięki gastroskopii, tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Pomocniczo niekiedy stosuje się badanie ultrasonograficzne (endoskopowe, czyli wykonywane od wewnątrz). Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest diagnozowanie także na podstawie występujących objawów.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: babeczki z malinami

 

Objawy raka żołądka

 

Wczesne objawy raka żołądka nie są charakterystyczne, przypominają dolegliwości powodowane przez inne choroby żołądka i jelit. We wczesnym stadium mogą występować:

 • uczucie pełności,
 • szybko pojawiające się uczucie sytości,
 • utrata apetytu i w konsekwencji spadek wagi ciała,
 • bóle w nadbrzuszu.

 

W miarę postępu choroby nowotworowej żołądka pojawiają się także:

 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • pieczenie w żołądku,
 • osłabienie,
 • krew w stolcu (tzw. stolec smolisty), rzadziej wymioty z krwią.

 

Objawy raka żołądka nasilają się po posiłkach, a na czczo mogą nawet całkowicie ustępować. Gdy rak żołądka daje przerzuty, a choroba jest mocno zaawansowana, można zaobserwować powiększenie nadobojczykowych węzłów chłonnych, wodobrzusze, powiększenie wątroby oraz poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Guz może być wyczuwalny palpacyjnie (dotykowo) przez powłoki skórne. Zlokalizowany jest w okolicy pępka. Przerzuty raka żołądka do innych narządów mogą być widoczne w badaniach obrazowych.

 

Leczenie nowotworowej choroby żołądka i rokowanie

 

Leczenie raka żołądka jest trudne, ponieważ w większości przypadków choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Pierwszym wyborem spośród metod leczenia jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu raka i otaczających go zdrowych tkanek, czasem wymagane jest usunięcie całego żołądka. Dodatkowo wycina się także węzły chłonne nadobojczykowe. Wczesne wykrycie raka żołądka pozwala zachować żołądek w całości, ale niezbędne jest usunięcie jego śluzówki (mukozektomia).

 

W zaawansowanym stadium oprócz usunięcia raka żołądka niezbędne jest zastosowanie chemioterapii, a w niektórych przypadkach także radioterapii. Obie te techniki można zastosować przed operacją i po niej.

 

Paliatywna opieka nad chorymi na raka żołądka obejmuje chemioterapię paliatywną, chirurgiczne usuwanie tkanek nowotworowych, leczenie bólu i innych objawów, np. nudności, oraz pomoc psychologiczną. Wykonuje się także operacje mające na celu wydłużenie życia chorego, np. zespolenie omijające, tworzące połączenie między kolejnymi odcinkami układu pokarmowego z ominięciem guza, czy gastrostomii – połączenia żołądka ze skórą. Gastrostomia pozwala na podawanie pokarmu bezpośrednio do żołądka.

 

Ile się żyje z rakiem żołądka? Zależy to od tego:

 • jak wcześnie wykryto chorobę,
 • czy możliwe jest całkowite usunięcie nowotworu,
 • czy rak odpowiada na stosowane leczenie,
 • jaki jest ogólny stan zdrowia chorego.

 

W zaawansowanej postaci tej choroby żołądka rokowanie jest niskie – przeżywalność pięcioletnia wynosi od 20 do 30 procent. Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium ma przeżywalność pięcioletnią wynoszącą 90 procent.

 

Najczęściej czytane

Polecamy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady