• ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Morska bryza, świeżo skoszona trawa, a może... koszula ukochanego? Sprawdź, co łączy twój ulubiony zapach i... wspomnienia!

Czujesz letnie kwiaty, widzisz… chłopaka, który dał Ci takie na pierwszej randce po zakończeniu gimnazjum. Czujesz zielone jabłko i widzisz… siebie, na wakacjach u babci na wsi?! Tak, to możliwe! Według badania Lenor Bottle a Moment, 80 proc. osób jest w stanie przywołać wspomnienie podczas wąchania konkretnych zapachów.

Które wspomnienia są najsilniejsze? Jak twierdzą badania, te związane z wydarzeniami z dzieciństwa (52 proc.), z wakacji (31 proc.), a także... to oczywiste - kojarzące się z wyjątkowymi romantycznymi momentami (31 proc).

Ale to nie wszystko! Te same badania wykazały, że istnieją konkretne zapachy, które są istotne przy odtwarzaniu swoich wspomnień.

Macie takie? Na pewno!

 

Nasze ulubione zapachy wywołują najmocniejsze wspomnienia. Według badań Lenor Bottle a Moment szczególnie istotne w tworzeniu wspomnień zapachy to: bryza oceanu (30 proc. wskazań), wanilia (29 proc.) i róża (27 proc.). Ale bardzo ważne dla nas są też zapachy związane z bliskimi: woń perfum babci (36 proc.), zapach koszulki partnera - 29 proc. wskazań, czy body dziecka – 13 proc wskazań. 

Nasz umysł automatycznie zapamiętuje różne zapachy, a następnie łączy je z odpowiednimi chwilami, których doświadczamy – wyjaśnia dr Rachel Herz, psycholog zapachu. – Dzięki 50 milionom receptorów węchowych, zapachy mogą sprawić, że dane zdarzenie nabierze silnie emocjonalnego znaczenia, dlatego kiedy czujemy ponownie daną woń, możemy przywołać powiązane z nią wspomnienie. 

Co jeśli przywracanie w pamięci wyjątkowych chwil w życiu, byłoby możliwe dzięki zapachowi... naszych ubrań? Nowy Lenor pomaga doświadczyć takich wyjątkowych chwil i wracać do nich przy każdym praniu z dodatkiem odpowiedniego zapachu z gamy Lenor.

 

Np. Amber Flower, który został stworzony przez jeden z najbardziej znanych “nosów” - francuską senselierkę Catherine Ganahl – i opracowany w oparciu o tradycyjne techniki dotyczące kompozycji. Zapach Lenor składa się z ponad 60 bogatych i intrygujących składników zapachowych. Ledwie 25 ml płynu Lenor ma intensywność zapachu... bukietu 100 róż!

 

Spróbujcie!


Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady