Naturalne oleje roślinne często stosowane są do pielęgnacji cery. Odżywiają ją, nawilżają i pomagają zachować młody wygląd. Niektóre, np. olej kokosowy i rycynowy, mają działanie antyseptyczne, likwidują bakterie i grzyby, które mogą być przyczyną chorób skóry. Olejki do twarzy można stosować przy każdym rodzaju cery.

Reklama

Oleje schnące i nieschnące

Oleje roślinne różnią się m.in. pod względem tego, ile zawierają kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych. Jeśli te kwasy stanowią przynajmniej 50% ich zawartości, olej będzie dość szybko wysychał na powietrzu. Jeśli natomiast zawiera ich mniej niż 20%, jest olejem nieschnącym. Taki olej będzie przed dość długi czas utrzymywał się na skórze w postaci tłustej powłoki. Olejki, które zawierają od 20% do 50% kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych, to oleje półschnące.

W zależności od tego, czy dany olejek jest schnący, półschnący czy nieschnący, stosuje się go do pielęgnacji innego rodzaju cery.

Olejki do cery suchej, dojrzałej i normalnej

Do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i normalnej najlepsze będą oleje nieschnące. Zapewnią im one nawilżenie, odżywią i zwiększą elastyczność włókien skóry. Można używać ich jako składnika maseczki do twarzy albo stosować zamiast kremu nawilżającego. Po posmarowaniu twarzy takim olejkiem, należy potrzymać go przez ok. 15-20 minut na skórze, a następnie usunąć jego nadmiar wacikiem lub chusteczką higieniczną. Do olejów nieschnących należą m.in.:

Zobacz także

Olejki do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej

Do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do zaskórników, trądzikowej i mieszanej, można stosować „lżejsze”, schnące i półschnące, olejki. Odżywiają one skórę, często działają antyseptycznie i normalizują pracę gruczołów łojowych. Doskonale nadają się do sporządzania maseczek lub zamiast kremu do twarzy. Nie pozostawiają przy tym na skórze tłustej powłoki. Do olejów schnących należą:

  • olej z dzikiej róży,
  • olej z konopii,
  • olej lniany,
  • olej z nasion wiesiołka,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z pestek winogron.

Olejami półschnącymi są natomiast:

olej słonecznikowy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama