Materiałowy lub silikonowy czepek, ręcznik z mikrofibry i własna suszarka – niezbędnik na basen

kobieta w basenie
Fot. ©C. Strom/Fotolia.com

Woda na basenie może przesuszyć włosy. Aby zminimalizować to ryzyko, przed wejściem do niej należy naolejować włosy i zmoczyć je wodą z kranu. Najlepiej założyć silikonowy lub materiałowy czepek. Do wysuszenia włosów dobrze użyć własnej suszarki z regulacją temperatury.

 

Pływanie to aktywność, którą mogą uprawiać prawie wszyscy. Nie obciąża stawów i jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Chlorowana woda ma jednak niszczące działanie, zarówno dla skóry, jak i dla włosów. Warto wiedzieć, w jaki sposób ochronić kosmyki przed jej działaniem.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki pl: jak szybko obrać pomidora ze skórki

Olejowanie włosów zabezpieczy przed chlorowaną wodą w basenie

Ostatnie mycie przed wyjściem na basen powinno być poprzedzone olejowaniem kosmyków. Najlepiej nałożyć olej, np. kokosowy lub z orzechów macadamia, na włosy poniżej linii ucha. Powinno się go pozostawić na około godzinę, a jeśli to możliwe – półtorej. Ten środek zapewni nawilżenie włosów i zabezpieczy je przed chlorem zawartym w wodzie na basenie. Dzięki użyciu oleju można uniknąć nadmiernego wysuszenia czupryny. Do mycia warto natomiast użyć delikatnego szamponu bez SLS, a następnie nałożyć na włosy odżywkę bądź maskę zawierającą silikony. Ich nazwy na etykiecie kończą się przyrostkami takimi jak: -siloxane, -silicone, -silanol oraz -methicone.

Sauna przed wejściem na basem

Jeśli na basenie znajduje się też sauna, warto wejść do niej przed wizytą na basenie. Przed wejściem do sauny należy nałożyć na włosy olej bądź maskę, a na nie czepek. Dzięki ciepłemu powietrzu preparat szybciej i dokładniej się wchłonie.

Czepek, który nie wyrywa włosów

Do pływania koniecznie trzeba założyć czepek. Warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany. Ten z gumy będzie wyrywał włosy. Najlepszy wybór to czepek silikonowy bądź zrobiony z materiału. Jeśli na włosach jest olej, to przed nałożeniem czepka dobrze jest zmoczyć kosmyki wodą z kranu. Dzięki temu wchłoną ją i nie będą absorbowały chlorowanej wody z basenu. Warto też związać włosy w koczek lub zrobić warkocz. To zmniejszy ryzyko wysunięcia się pojedynczych kosmyków spod czepka.

Mycie włosów po basenie

Po wyjściu z basenu należy umyć włosy, a przedtem obficie spłukać je wodą. Jeśli zostały zabezpieczone olejem, nie wystarczy ich opłukać wodą. Trzeba też użyć szamponu, najlepiej bez SLS-ów, a następnie odżywki z zawartością silikonów. Dzięki niej łatwiej będzie rozczesać czuprynę.

Suszenie włosów po basenie

Po umyciu włosów trzeba je dokładnie wycisnąć w ręcznik. Najlepiej wykorzystać taki, który jest zrobiony z mikrofibry. Ten materiał szybko wchłania wodę. Dzięki temu suszenie kosmyków potrwa zdecydowanie krócej. To istotne, ponieważ gorące powietrze wysusza włosy. Na basenach najczęściej znajdują się niestety suszarki bez możliwości regulacji temperatury. Z tego powodu na pływalnię dobrze jest zabrać ze sobą własne urządzenie. Jeśli jednak istnieje konieczność skorzystania z suszarki dostępnej na basenie, dobrze jest zabezpieczyć włosy przed gorącym powietrzem. Aby to zrobić, trzeba nałożyć na końcówki serum bądź mgiełkę zawierającą silikony. Tego typu preparaty nieco minimalizują niszczące działanie suszarki pozbawionej regulacji temperatury.

Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje