Porowatość włosów – wygląd włosów i testy porowatości

Pani z długimi lokami w lecie
Fot. Image by LifetimeStock.com

Porowatość włosów decyduje o sposobie ich pielęgnacji – np. do olejowania włosów używa się różnego rodzaju tłuszczów – nasyconych lub jedno- i wielonienasyconych. Porowatość włosów może być niska, średnia lub wysoka.

Porowatość włosów – charakterystyka

Porowatość włosów określa się na podstawie ogólnego stanu włosów. Włosy niskoporowate nie elektryzują się i nie puszą, trudno je ułożyć. Łuski włosów ściśle przylegają do rdzenia. Włosy średnioporowate wykazują cechy pośrednie między włosami niskoporowatymi a wysokoporowatymi – łuski włosów nie przylegają ściśle do rdzenia, ale też nie odbiegają zbytnio od niego. Włosy średnioporowate to bardzo często pierwotnie włosy o niskiej porowatości, które na skutek zabiegów fryzjerskich takich, jak rozjaśnianie, farbowanie, stały się średnioporowate. Włosy wysokoporowate puszą się, są zniszczone, mają rozdwojone końcówki, ale łatwo się układają i szybko schną.

Porowatość włosów – przykładowe testy

Aby sprawdzić porowatość włosów, można wykorzystać kilka metod. Pewną podpowiedzią, jakiego rodzaju mamy włosy, jest dotyk – włosy wysokoporowate, kiedy przejedzie się po nich ręką, „kłują”, włosy niskoporowate są gładkie i miękkie.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z serem feta

 

1. Porowatość włosów – test w szklance z wodą

Do szklanki z ciepłą wodą wrzuć włos i pozostaw na 10 minut. Jeśli po tym czasie włos znajduje się na powierzchni wody, oznacza to, że włosy są niskoporowate, jeśli trochę się zanurzył – średnioporowate, zaś jeżeli jest całkowicie pod wodą – wysokoporowate.

 

2. Porowatość włosów – test w szklance z mąką

Porowatość włosów można sprawdzić za pomocą mąki, kiedy włosy są świeże. Zanurz włos w mące. Jeśli osadziło się na nim mało mąki, oznacza to włosy niskoporowate, dużo – wysokoporowate, miejscami dużo, miejscami wcale – włosy średnioporowate.

 

Porowatość włosów najlepiej sprawdzić kilka razy w miesięcznych odstępach. Bardzo pomocne może okazać się badanie struktury włosa pod mikroskopem – sprawdza się wówczas stan osłonki i strukturę włosa. To badanie jest przydatne zwłaszcza wówczas, gdy nie jest znana przyczyna wypadania włosów.

Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje