Sposoby na pozbycie się blizn po oparzeniu: maści i kremy, naturalne wyciągi roślinne i zabiegi kosmetyczne

Kobieta smaruje dłoń leczniczą maścią.
Fot. ©OBprod/Fotolia.com

Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.

 

Wszystkie blizny są bezpośrednim następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Ich kształt uzależniony jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od przyczyny urazu, miejsca jego powstania, a także czasu gojenia się rany. Do redukcji blizn najlepiej użyć specjalistycznych kremów i maści, a także naturalnych wyciągów roślinnych. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Wegański żurek

 

Pielęgnacja blizny po oparzeniu – jakich preparatów używać?

 

Pielęgnację blizny po oparzeniu należy rozpocząć zaraz po jej powstaniu. Zwiększa to szanse na jej szybsze pozbycie się lub, jeśli jest to niemożliwe, na ograniczenie jej widoczności. W tym celu zaleca się stosować maści i kremy, które w swoim składzie mają:

  • aloes, wykazujący działanie łagodzące i kojące,
  • witaminę E, która spełnia bardzo ważną funkcję w procesie gojenia się ran – łagodzi oparzenia i przyśpiesza regeneracje zniszczonej skóry,
  • miód, który przyśpiesza proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn,
  • kolagen, wykazujący właściwości rozświetlające i wygładzające.

 

Domowe sposoby na pozbycie się blizny po oparzeniu

 

Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn po oparzeniu są również wyciągi roślinne. Najlepiej do tego celu sprawdzi się przemywanie blizny naparem z nagietka lekarskiego, który podobnie, jak kolagen wykazuje działanie rozświetlające i zmiękczające. Ponadto na blizny po oparzeniu można stosować również wyciąg z cebuli, którego działanie polega na rozpuszczaniu włókników, odpowiedzialnych za powstawanie skrzepliny. W efekcie blizny stają się jaśniejsze i mniej wypukłe.

 

Zabiegi kosmetyczne na blizny po oparzeniu

 

W przypadku płytkich blizn po oparzeniu dobrze sprawdzą się proste zabieg kosmetyczne, jak np. dermabrazja, czyli peeling, polegający na ścieraniu zrogowaciałej warstwy naskórka. W celu całkowitego usunięcia blizn należy wykonać co najmniej kilka tego typu zabiegów w około 30-dniowym odstępie. Mniej inwazyjną metodą pozbycia się blizn po oparzeniu jest mikrodermabrazja, która polega na spłycaniu zmian skórnych przy użyciu specjalnego urządzenia.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje